10. listopadu 2020
Kategorie: PR

Postarejte se o své vozidlo! Zima je za dveřmi!

Přípravy na zimní sezonu si žádají své. Posilujeme svou imunitu, zazimováváme bazény i chaty a domácnosti připravujeme na topnou sezonu. Stranou našeho zájmu by však neměly zůstat ani naše automobily.

Jedině vůz, jemuž je věnována náležitá pozornost, se nám odmění dobrým chodem a dlouhou životností. Tato péče je v podstatě celoroční záležitostí. Na podzim je ovšem o něco intenzívnější. Respektive by měla být.

Nepodceňujte přezutí pneumatik

Příprava automobilu na zimu zdaleka neobnáší jen přezutí pneumatik. Zimní pneumatiky u osobních automobilů na rozdíl od pneumatik letních musí disponovat minimálně 4 mm hloubkou drážkou. Jejím úkolem je dostatečný odvod vody z prostoru mezi pneumatikou a povrchem vozovky. Vozidla se zimními pneumatikami se však lépe ovládají i na kluzkém povrchu. Přezutí pneu proto bez ohledu na zákon, který říká, že po 1. listopadu na komunikacích pokrytých sněhem a ledem nesmí vozidla nevybavená zimními pneu, rozhodně nepodceňujte.

Věnujte pozornost čelnímu sklu a světlometům

Zima zdaleka nezvyšuje nároky pouze na pneumatiky. Kvůli častým sněhovým a dešťovým srážkám jsou motoristé nuceni věnovat zvýšenou pozornost i stavu čelního skla. To za všech okolností musí zůstat čisté. Podmínkou tak jsou funkční stěrače a dostatečné množství nemrznoucí kapaliny v ostřikovači. Pravidelné kontrole je ovšem třeba podrobovat i světlomety. Pokud jedna žárovka svítí slaběji, ihned ji preventivně vyměňte. V ten okamžik je jen otázkou času, kdy zhasne definitivně.

Zkontrolujte stav své autobaterie

Víte, jak je na tom vaše autobaterie? Nebo si počkáte až na okamžik, kdy nenastartujete? Ten se často dostavuje právě v zimě, která na baterku klade ty nejvyšší nároky. Doporučujeme proto v servisu nechat zkontrolovat kapacitu i systém nabíjení autobaterky. A baterii starší 3 roky je vhodné rovnou preventivně vyměnit.

Povinné ručení a havarijní pojištění

Povinné ručení zřejmě uhrazené máte. A pokud ne, raději za volant vůbec nesedejte. Škody, jež můžete způsobit druhému účastníkovi nehody, se často šplhají do milionů. A bez povinného ručení půjdou na váš účet. To samé ale platí i na nepovinné, nýbrž rozhodně doporučované havarijní pojištění. Při jeho uzavírání, například na online srovnávači Top-Pojištění.cz, se zaměřte především na výši spoluúčasti a limity plnění. A zvažte i některá připojištění jako například připojištění čelního skla či srážky se zvěří.

Není toho zrovna málo, nač by motorista měl myslet, že? Věřte však, že žádné z výše zmíněných doporučení se nevyplácí brát na lehkou váhu.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: