21. června 2017
Kategorie: Financování, Pojištění

Pořizujete první auto? Zjistěte, jaká pojištění jsou pro vás důležitá

Při pořizování nového auta musíte počítat se zákonným pojištěním motorových vozidel, tedy zkráceně povinným ručením. Placení povinného ručení se prostě nevyhnete, neboť je stanoveno zákonem a při silničních kontrolách to bude jeden z dokladů, jejichž předložení od vás bude silniční hlídka požadovat.

Ostatní druhy pojištění jsou již na bázi dobrovolnosti. Ovšem některé z nich jsou téměř nutností, což platí především o havarijním pojištění. Radou nad zlato vycházející z praktických zkušeností je, že povinné ručení a havarijní pojištění je ideální sjednat při samotném nákupu vozidla, aby byl člověk pojištěn již při výjezdu z brány autosalonu. Současné sjednání těchto dvou pojištění má další výhodu v tom, že je tak možné převést bonus z povinného ručení na havarijní pojištění a také získat slevu za sjednání obou rizik.

Jaké pojištění vedle povinného ručení je tedy dobré si ještě sjednat?

Havarijní pojištění

Tímto pojištěním chráníte své vlastní vozidlo. Pokud nedáte na křižovatce přednost a srazíte se s jiným vozidlem, škoda na vozidle poškozeného se hradí z povinného ručení, ovšem opravu svého vlastního auta byste si musel uhradit. V případě uzavřené havarijní pojistky vám servis zaplatí pojišťovna. Vyplatí se uzavřít toto pojištění v komplexním rozsahu, který se vztahuje na riziko havárie, škody způsobené živelní událostí, odcizení celého vozu nebo jeho části a vandalismus.

Připojištění

Kromě povinného ručení a havarijního pojištění nabízejí pojišťovnu pestrou škálu dalších připojištění. Ta jsou výhodná především u starších vozidel s hodnotou do 100 tisíc Kč, u kterých již většinou nelze sjednat havarijní pojištění. Výhodou připojištění je, že pokud z něj čerpáte plnění, nepřijdete o bonus ani na havarijní pojištění ani na povinné ručení.

Oblíbené je připojištění čelního skla, neboť v případě rozbití skla kamínkem odlétnutým od vozidla jedoucího před vámi, pojišťovny obvykle odmítají hradit škodu z havarijního pojištění.

Existuje také úrazové připojištění pro zbytek posádky vozidla, dále připojištění sportovního náčiní jako jsou kola nebo lyže a připojištění zavazadel i jejich obsahu. Připojistit se můžete i proti pokutám. Dobré je také připojištění asistenčních služeb, v rámci nichž pojišťovny proplácí některé faktury za služby při řešení problémů jako je odtah, oprava na místě a hlavně non-stop dostupný operátor, který vám pomůže s řešením vašeho problému.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: