30. září 2024
Kategorie: PR

Jak připravit auto na podzim? Většinu úkonů zvládnete i doma v garáži

Podzim je tady – a pokud jste to ještě neudělali, měli byste své auto připravit na nástrahy chladnějších měsíců. Život řidičům zkomplikují častější dešťové přeháňky, mlhy, a dokonce i první námrazy. A přestože je vhodné důslednou kontrolu mechanických částí vozu svěřit odborníkům v servisu, mnohé úkony se dají zvládnout i svépomocí doma v garáži. Co konkrétně byste neměli podcenit, aby vás nadcházející sezóna nezaskočila?

Auto důkladně umyjte

Podzim je doba jako stvořená na důkladné vyčištění vozu. Vynechat byste neměli byť jen jediný centimetr čtvereční. Kromě pečlivého umytí karoserie se zaměřte také na čelní sklo, na kterém se během léta usazoval hmyz a další nečistoty, jež se mohou podepsat na viditelnosti. A nezapomeňte ani na interiér – během podzimu i v zimě se vám do tak komplexní očisty chtít nebude, využijte proto posledních teplých dnů, kdy máte motivace na rozdávání.

Navoskujte karoserii

Až přijde zima, silničáři začnou cesty posypávat solí a pískem. A proto je vhodné posílit lak auta kvalitním voskem. Voskování by mělo spolehlivě ochránit karoserii před negativními vlivy počasí, které jsou pro chladné období typické.

Zkontrolujte stěrače

Perfektní viditelnost je základ bezpečné jízdy po celý rok – a protože na podzim prší více než jindy, postarejte se o to, aby stěrače fungovaly bez problémů. Obecně je vhodné je koupit nové každých 6 měsíců až rok (podle míry opotřebení). Pokud se projevují skřípáním nebo zanechávají šmouhy, je na čase je vyměnit.

Prověřte pneumatiky a kola

Výměna letních pneumatik za zimní sice na začátku podzimu není na pořadu dne, ale jakmile začne teploměr pravidelně hlásit teploty pod 7 °C, neměli byste váhat. Letní gumy nejsou koncipovány na chladné podmínky – ty zimní mají mnohem lepší přilnavost na mokré, zasněžené či zledovatělé vozovce.

Ale nejde jen o samotnou výměnu. Nezapomeňte se ubezpečit, že vaše zimní obutí stále disponuje dostatečně hlubokým vzorkem (zatímco u letních je minimum 1,6 mm, v případě zimních pneu je žádoucí alespoň 4 mm).

Dále zkontrolujte tlak (u většiny osobních automobilů se doporučuje při standardních jízdních podmínkách 2,3 baru), a nakonec zamiřte do servisu, kde vám zkontrolují správné vyvážení a seřízení kol.

Vyzkoušejte funkčnost světel

V kontextu zhoršené viditelnosti je důležitá také revize a případné seřízení světlometů. Kromě toho si připomeňte, jak používat mlhovky. Legislativa je v tomto směru jasná a pochopitelná: Přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy.

Podzimní údržba auta by měla zahrnovat také kontrolu baterie, brzdového systému a v neposlední řadě doplnění nemrznoucí směsi do ostřikovačů a všech provozních kapalin. Na co nestačíte v garáži, nechte na profesionálech. Navštívit můžete například tento autorizovaný servis Škoda Praha Auto-Poly.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: