
Přehled pojištění, která se vám budou za volantem hodit
Na českých silnicích jde o zdraví. Statistika za první tři měsíce letošního roku čítá přes dvacet tisíc dopravních nehod, které si vyžádaly téměř sto obětí na životech. Tisíce lidí z bouraček vyvázlo se zraněním a výše celkové škody přesáhla miliardu korun. Od řízení vás tímto nechceme odradit, ale připomínáme, že není od věci využívat i jiná pojištění než povinné ručení, které si musí sjednat všichni majitele motorových vozidel ze zákona. Jakou ochranu pojišťovny nabízí? Přečtěte si následující přehled důležitých produktů a udělejte si jasno.
Povinné ručení
Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla neboli povinné ručení mít musíte. Pokud způsobíte nehodu, pojistka pokryje škody na zdraví a majetku ostatních účastníků. Na vaše zdraví a vozidlo, se „povinko“ nevztahuje. V každém případě se vyplatí zvážit výběr konkrétního produktu. Nenechte se ovlivnit pouze výší pojistného – mnohem důležitějším kritériem je limit plnění (větší = lepší).
Havarijní pojištění
Jaké pojištění zvolit, aby vám pojišťovna v případě nehody, kterou zaviníte, pokryla škody i na vašem autě? Sjednejte si havarijní pojištění. Není rozumnou volbou pouze pro sváteční řidiče a začátečníky – k nezaplacení je v momentě, kdy se automobil nečekaně porouchá. Anebo když vám do cesty vběhne srna. Součástí balíčků může být také pojištění proti vandalismu a odcizení.
Připojištění
Většina pojišťoven nabízí ke standardním variantám havarijního pojištění množství tzv. připojištění. Připojistit si můžete cestovní zavazadla, okenní skla, ale také zdraví lidí, které cestují společně s vámi. Úrazové pojištění představuje možnost, jak minimalizovat finanční následky dopravní nehody, v rámci které dojde k těžkému úrazu nebo smrti osob.
Pojištění odpovědnosti
Lidé, kteří usedají za volant i v práci, by měli zvážit uzavření pojištění odpovědnosti zaměstnance za škodu. Tzv. pojistka na blbost však není vhodná pouze řidiče z povolání, ale také pro zaměstnance, kteří řídí firemní vozidlo nebo stroj pouze po určitou část pracovní doby.
Po zaměstnanci, který z nedbalosti způsobí škodu na majetku zaměstnavatele, má zaměstnavatel právo požadovat náhradu do výše čtyřapůlnásobku jeho průměrného měsíčního výdělku. V praxi se může jednat o desítky až stovky tisíc korun.
Způsobí-li zaměstnanec škodu v opilosti nebo pod vlivem návykové látky, musí zaměstnavateli nahradit škodu v plném rozsahu. Zákon nelimituje ani škodu způsobenou úmyslně.
Cenově dostupné pojištění odpovědnosti pro řidiče se zajímavými parametry nabízí pojišťovna ERGO. Pro řidiče, kteří používají firemní automobil i pro soukromou potřebu, je určen balíček Řidič PLUS.