03. června 2021
Kategorie: PR

Jak vybrat vhodný operativní leasing?

Chcete vlastní automobil, ale nechcete řešit víc věcí, než je opravdu nutné? Servis, pojištění i opravy byste radši nechali na někom jiném? Pořiďte si auto na operativní leasing a nic z toho nebudete muset řešit.

Když se řekne operativní leasing

Ještě jste se s ním nesetkali, nebo jste žili v domnění, že je dostupný jen pro podnikatele? Čtěte dál. Operativní leasing se od toho klasického zásadně liší, navíc si ho může sjednat téměř kdokoli.

Stejně jak v případě klasického leasingu jde o smlouvu uzavřenou mezi nájemcem a pronajímatelem, tedy fyzickou nebo právnickou osobou a leasingovou společností. Vozidlo je majetkem leasingové společnosti, v případě operativního leasingu si ho ale jen pronajímáte, po skončení smlouvy ho pronajímateli vrátíte.

Smlouvu uzavíráte na dobu určitou, za pronájem budete každý měsíc platit fixní částku, její součástí je i servis vozidla. Zní to dobře? Poradíme vám, co si při sjednání pohlídat.

Víte, že na operativní leasing si můžete pořídit i starší vozidlo?

Jak si sjednat ten nejlepší operativní leasing?

Operativní leasing je vlastně takovým pronájmem vozidla, které je po celou dobu ve vlastnictví poskytovatele leasingu, po skončení smlouvy mu ho také vrátíte. Mezi tím se nestaráte o servis ani pojištění automobilu, vlastně jen jezdíte, tankujete, necháte si na zimu přezout pneumatiky a možná si taky pořídíte dálniční známku. Co si při jeho sjednání pohlídat?

  • Operativní leasing si sjednáte na dobu určitou. Nejčastěji jde o dobu 12-36 měsíců. Po jejím skončení vůz vrátíte a můžete si na operativní leasing pořídit nové vozidlo.
  • Při sjednání „operáku neskládáte žádnou akontaci. Nepotřebujete tak mít k dispozici žádné volné finance.
  • Součástí smlouvy je servis i pojištění, leasingová společnost bude řešit i případné pojistné události.
  • Nemusíte se obávat ani nákladů na nezbytné opravy, zajímejte se ale o úroveň smluveného servisu. Někdy je nastavena tak, že některé opravy musíte hradit ze svého.
  • Ve smlouvě najdete i stanovení maximálního počtu ujetých kilometrů. Jejich nastavení má vliv na výši splátky, proto si předem rozmyslete, kolik ročně najezdíte kilometrů. Když v průběhu smlouvy zjistíte, že maximální nájezd překonáte, raději kontaktujte pronajímatele a smlouvu upravte. Vyjde vás to výhodněji než pak ty kilometry doplácet.
  • Auto na konci smlouvy vracíte, mělo by být nepoškozené. Nechte ho raději včas prohlídnout a případně opravit. Jeho stav by se měl co nejvíc blížit stavu, ve kterém jste ho přebírali. S přiměřeným opotřebením se ale samozřejmě počítá.
  • Zajímejte se o to, kdo může auto řídit. U členů rodiny problém nebývá, ale půjčit ho kamarádům?
  • Zvažte i sjednání doplňkových služeb. Co takhle GAP pojištění pro případ „totálky“, asistenční služby, palivová karta nebo sezónní pneumatiky?

Víte, že na operativní leasing si budete dost možná moci pronajmout lepší vozidlo, než jaké byste si mohli pořídit na klasický leasing? Splátky bývají totiž o něco nižší.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: