
Cestujete autem do Rakouska? Nezapomeňte na těchto 6 důležitých bodů
Chystáte se autem na dovolenou do Rakouska? Aby vaše cesta proběhla hladce a bez zbytečných komplikací, je důležité se předem dobře připravit. Tento článek vám poskytne ucelený přehled o hlavních bodech, na které byste neměli zapomenout před cestou. Bezpečnost, vybavení a dodržování místních předpisů je totiž zásadní.
1) Povinná výbava vozidla
Před cestou do Rakouska je nezbytné se ujistit, že máte ve vozidle kompletní povinnou výbavu, která odpovídá jak českým, tak rakouským předpisům. Základní výbava zahrnuje lékárničku, reflexní vestu pro každého pasažéra, výstražný trojúhelník a náhradní sadu žárovek. V Rakousku je navíc vyžadováno, aby všechny tyto věci byly snadno dostupné a neuložené například v zavazadlovém prostoru pod zavazadly.
Dalším důležitým bodem je také kontrola platnosti technické kontroly a emisí. V případě, že máte vozidlo na LPG, ujistěte se, že je s sebou příslušná dokumentace o kontrole nádrže.
2) Dálniční známka a mýtné
V Rakousku je užívání dálnic a některých rychlostních silnic zpoplatněno prostřednictvím dálniční známky. Známku je možné zakoupit buď v elektronické formě, nebo jako klasickou nálepku na čelní sklo. Elektronická známka je výhodnější, protože ji nemusíte fyzicky lepit, ale je nutné ji zakoupit minimálně 18 dní před cestou, pokud si ji kupujete jako spotřebitel. Klasickou dálniční známku lze zakoupit na čerpacích stanicích v blízkosti hranic, nebo přímo v Rakousku.
Je důležité mít na paměti, že kromě dálniční známky existují i další úseky, na kterých se platí zvláštní mýtné, například průjezd některými tunely nebo horskými silnicemi. Před cestou si tedy zjistěte, kudy budete projíždět a jaké poplatky vás čekají.
TIP: Dálniční známku Rakousko můžete koupit pohodlně online na stránkách atvignette.com.
3) Rychlostní limity a dopravní předpisy
V Rakousku jsou rychlostní limity obdobné jako v České republice, avšak s některými odlišnostmi. Na dálnicích je standardní limit 130 km/h, na rychlostních silnicích 100 km/h a v obcích 50 km/h. Na některých úsecích dálnic se ale setkáte se snížením rychlosti na 110 km/h, zejména v oblastech s vyšší koncentrací emisí, nebo v blízkosti měst.
Co se týče dopravních předpisů, Rakousko klade velký důraz na bezpečnost, a to nejen při jízdě, ale i při parkování. Například při parkování na kopci musíte vždy použít ruční brzdu a otočit kola směrem k obrubníku. Taktéž je zakázáno ponechávat běžící motor při čekání, například na železničním přejezdu. Porušení těchto pravidel může vést k vysokým pokutám.
4) Alkohol za volantem
Toleranci vůči alkoholu za volantem mají v Rakousku podobně nízkou jako v České republice. Maximální povolená hranice alkoholu v krvi je 0,5 ‰, což odpovídá přibližně jednomu malému pivu. Pro řidiče s méně než dvěma roky praxe platí přísnější limit 0,1 ‰. Pokuty za překročení těchto limitů jsou vysoké a v závažných případech může dojít i k odebrání řidičského průkazu. Doporučujeme tedy raději za volantem zcela abstinovat.
5) Počasí a zimní pneumatiky
Pokud cestujete do Rakouska v zimních měsících, tedy mezi 1. listopadem a 15. dubnem, je povinností mít na vozidle zimní pneumatiky. Rakouské úřady tento předpis velmi přísně kontrolují a pokuty za jeho nedodržení mohou být vysoké, obzvláště pokud by vaše vozidlo způsobilo dopravní nehodu kvůli nevhodným pneumatikám.
V horských oblastech můžete narazit i na povinnost mít v autě sněhové řetězy. Ty musí být nasazeny v případě, že je na vozovce sníh nebo led a pokud je to vyznačeno dopravními značkami. Doporučujeme proto zkontrolovat, zda máte řetězy s sebou a zda jsou kompatibilní s vaším typem pneumatik.
6) Pojištění a asistenční služby
Posledním, ale neméně důležitým bodem je pojištění vozidla a případné asistenční služby. Před cestou do zahraničí se ujistěte, že máte platné povinné ručení, a zvážit můžete také sjednání havarijního pojištění nebo připojištění proti krádeži.
Asistenční služby jsou dalším aspektem, který může výrazně zjednodušit řešení problémů na cestě. Některé pojišťovny nabízejí balíčky, které zahrnují například odtah do nejbližšího servisu, náhradní vozidlo nebo dokonce ubytování v případě, že by oprava trvala déle. Nezapomeňte si uložit kontakty na svou pojišťovnu a asistenční služby, a to nejen do telefonu, ale také v tištěné podobě pro případ vybití zařízení.