25.4.2018
Kategorie: Motorky

Lehký švédský zákusek Cake Kalk

Elektrický motocykl na ulici jen tak neuvidíte, a pokud má tak futuristický design jako Cake Kalk, rozhodně jej ani nepřehlédnete. Co na něm zaujme je i nízká hmotnost, díky které je jízda v terénu doslova pohádkou.

Motocykl budoucnosti

Společnost Cake se sídlem ve Stockholmu je dílem Stefana Ytterborna, jehož cílem je vývoj a výroba elektrických motocyklů. První model pojmenoval Kalk a ten nyní míří do terénu, kterému se podřídilo naprosto vše, konstrukce i vzhled.

Základem stroje je rám z hliníkové slitiny, v jeho spodní části před zadním kolem najdeme elektromotor IPM s nejvyšším výkonem 15 kW a točivým momentem 42 N.m. Elektromotor je možné nastavit na různé úrovně brzdění a jezdec si dokonce může zvolit z trojice jízdních režimů. Nad motorem pak najdeme lithium-iontovou baterii o kapacitě 2,6 kWh.

Tento futuristický motocykl má být schopen jízdy až 80 kilometrů v hodině, což pro pořádně povození v terénu naprosto dostačuje. Dojezd se má pohybovat v závislosti na provozních podmínkách kolem 80 kilometrů.

Jedinečná technika a hmotnost

Díky štědrému využívání hliníkových slitin a uhlíkových vláken dosáhla hmotnost motocyklu pouhých 70 kilogramů váhy. Podvozek stroje se chlubí špičkovými komponenty, kterým dominuje přední nastavitelná vidlice Öhlins se zdvihem 204 mm a zadní centrální jednotkou Öhlins TTX. Přední i zadní kola jsou osazena brzdovými kotouči o průměru 220 mm, s nimiž spolupracují čtyřpístové třmeny.

Společnost plánuje vyrábět tento model nejdříve v limitované edici padesáti exemplářů, jejichž cena se bude pohybovat kolem 14 tisíc euro, tedy asi 335 tisíc korun. Ke svým majitelům by se první modely měly dostat již v létě tohoto roku. Poté by měla následovat nelimitovaná výroba, kterou bude možné využít od konce roku 2018.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: