20.7.2016
Kategorie: Motorky, Videa

Harley-Davidson bude do pěti let vyrábět elektromotorky

Harley-Davidson a elektromotocykly?! Ano, skutečně je to tak. Svět se mění a nejnovějším technologiím se samozřejmě nebrání ani výrobce, jehož motocykly se do motocyklové historie zapsaly zlatým písmem. A ruku na srdce, i skalní příznivci klasického pohonu měli dostatek času, aby si na příchod inovativního pohonu zvykli. Harley-Davidson představila koncept LiveWire již v roce 2014. Aktuálně to vypadá, že se do sériové výroby dostane během pěti let.

Zpráva o plánování sériové výroby elektromotocyklu značky Harley-Davidson se objevila v novinách Milwaukee Business Journal. Okamžitě se rozletěla po celém motoristickém světě a Seanu Cummingsovi (viceprezident značky) nezbylo, než přiznat barvu. Uvedl, že v roce 2021 začnou brázdit silnice extrémně tiché motocykly. Vzhledem k typickému burácivému klokotu motocyklů Harley-Davidson je tato zpráva poměrně překvapivá.

harley_01

Koncept LiveWire během prezentace po různých zemích sklízel obdiv i urážky. Lidé reagovali různě, ale našlo se i dost nadšenců, kteří se na elktromotocyklu svezli. Teď jim nezbývá, než pár let počkat a pak si hypermoderní Harley-Davidson pořídit. Testování proběhlo v USA, poté v Evropě a v Kanadě. Výkon konceptu LiveWire je 55 kW (74 HP) a váha 210 kg.

Výrobce však ještě musí zvýšit jízdní dosah, který se momentálně pohybuje kolem 50 mil (cca 80 km), a to alespoň dvojnásobně. V praxi si zvýšení akčního rádiusu vyžádá akumulátory s větší kapacitou, což s ohledem na rychlý rozvoj technologie nebude problém. Připomínáme, že koncept motocyklu spatřil světlo světa již před dvěma lety, což je dostatečně dlouhá doba na inovace.

Ať už to nakonec dopadne jakkoliv, jedno je jisté. Příchod elektro Harleye zvěstuje novou éru. Zda jde o krok správným směrem, ukáže čas.

Zdroj fotografií: Harley-Davidson.com.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: