
Vyplatí se používat celoroční pneumatiky?
V posledních několika letech se sice často mluví o globálním oteplování, nicméně při výběru pneumatik byste na klimatické změny neměli brát až takový ohled. Pokud vám dosloužily zimní pneumatiky, poohlédněte se po jiných. Pravděpodobně si říkáte, že vzhledem k mírným zimám vám postačí celoroční varianty. Výrobci neustále zdokonalují své výrobní technologie a používají lepší materiály, nicméně na druhé straně celoroční gumy nejsou vhodnou volbou pro každého. V následujících řádcích se podíváme na několik pádných argumentů.
I během zimních měsíců můžete používat celoroční pneumatiky, protože by měly být přizpůsobeny provozu za jakéhokoliv počasí. Opravdu tomu tak je? Jak vybírat pneumatiky, abyste neohrozili sebe a ostatní na silnicích?
Dezén celoročních pneumatik
Co se týče dezénu, jsou stanovena jakási pravidla. Podle zákona by hloubka dezénu u zimních pneumatik neměla klesnout pod 4 mm, u letních pod 1,6 mm. I u celoročních platí stejné pravidlo. V zimním období je nezbytné dodržet alespoň 4 mm, v letním postačí 1,6 mm, ovšem nutno podotknout, že jízda na takových pneumatikách je potom už velice riskantní. Odborníci doporučují výměnu gum při dosažení hranice okolo 2 mm, respektive 4,5 mm.
Celoroční vs. zimní pneu
Spousta autoklubů se rozhodla testovat celoroční pneumatiky společně se sezónními, nicméně levnější alternativy příliš dobře neobstály. Pokud už chcete zakoupit celoroční variantu, spíše se zaměřte na dražší modely, neboť jsou propracovanější a kvalitnější, navíc mají lepší výsledky v testech.
Jestliže se chcete podívat na nejlepší zimní pneumatiky 2020, na předních příčkách najdete tradiční produkty jako GoodYear UltraGrip Performance+ či Continental WinterContact TS 860.
Plánujete však zakoupit pouze jednu sadu s označením M+S (celoroční)? V testech velice dobře skončily gumy Continental AllSeasonContact, které se chlubí velice dobrým handlingem na sněhu i krátkou brzdnou dráhou na sněhu.
Pro koho jsou celoroční pneumatiky určeny?
Celoroční pneumatiky jsou jakýsi kompromis. Hledáte špičku na trhu? Určitě ji nenajdete v těchto vodách. Jakmile nasněží příliš mnoho sněhu, pod nímž se na silnici bude skrývat i led, s celoročními gumami byste neměli raději vyjíždět, protože na takové náročné podmínky nejsou připravené. Stejně tak vám neposlouží ani při cestách do horských oblastí.
V letních měsících se zase vyhněte sportovním jízdám. Pneumatiky jsou mnohem více opotřebovávány, a tak je budete měnit častěji než sezónní, takže je na pováženou, jestli se nevyplatí nakonec investovat do dvou sad zvlášť.
Jestliže se chcete podívat na kompletní nabídku celoročních pneu, nabízí se vám stránka celorocni-pneumatiky.cz.