
Víte, jak se zachovat při autonehodě?
Nechceme malovat čerta na zeď, ale nehody jsou bohužel nedílnou součástí provozu. A ne každý ví, jak se v kritické situaci zachovat. Proto jsme pro vás připravili praktický manuál, díky kterému se zachováte správně.
Panikou situaci zhoršíte
Vždy se snažte zachovat klid. Bezprostředně po nehodě se zorientujte v prostoru a zjistěte, zda vám zranění umožňuje opustit prostor vašeho vozidla. Vypněte motor (pokud stále běží) a pokud necítíte unikající benzín, vypněte světla. Poté si oblečte reflexní vestu, a co nejdříve označte místo nehody výstražným trojúhelníkem.
Zkontrolujte spolucestující a odveďte je do bezpečí
Pokračujte tím, že zkontrolujete spolucestující (Komunikují? Jsou schopni se hýbat?). Snažte se je uklidnit, pomozte jim opustit vozidlo (jsou-li toho schopni) a nasměrujte je do prostoru mimo vozovku, kde jim nehrozí riziko střetu s projíždějícími vozidly.
Přivolejte záchrannou službu
Jakmile zajistíte místo nehody, přivolejte záchrannou službu. Dispečerovi klidně a srozumitelně sdělte vaše jméno a příjmení, popis místa (pokud nevíte, tak alespoň záchytné orientační body) a události. Nezapomeňte na počet zúčastněných osob a počet zraněných s přibližným rozlišením rozsahu (např. 3 vážně zraněné osoby, 1 lehce zraněný apod.).
Poskytněte první pomoc zraněným
Nyní se snažte poskytnout první pomoc zraněným osobám. V prvé řadě zajistěte základní životní funkce (dýchání, krevní oběh, vědomí), zastavte tepenné krvácení tlakem ruky či prstů na ráně, tlakovým obvazem nebo zaškrcením nad ránou směrem k srdci. Zároveň se snažte vyprostit zaklíněné osoby z automobilů – ale pouze za předpokladu, kdy nehrozí poškození páteře. Tyto osoby vytáhněte z vraku pouze v nutném případě (např. riziko vznícení vozidla apod.).
Pomáhejte zraněným až do doby, kdy se na místo dostaví záchranná služba. Před příjezdem PČR zajistěte svědky a případně i důkazy, které by mohly být potřebné při vyšetřování příčiny vzniku autonehody.