01. ledna 2025
Kategorie: Praktické rady

Tipy pro bezpečnou jízdu v zimě: Nezapomeňte na detaily, které vás mohou ochránit

Zima přináší do silničního provozu mnohá rizika. Kluzké vozovky, sníh, led a snížená viditelnost kladou na řidiče vyšší nároky. Abyste se v tomto období mohli cítit bezpečně za volantem, nestačí jen vyměnit letní pneumatiky za zimní. Existuje celá řada drobností, na které byste neměli zapomínat. Pojďme si je společně projít.

Příprava vozidla před jízdou

Než vyrazíte na cestu, je důležité věnovat pozornost přípravě vašeho automobilu. Zimní období klade na technický stav vozidla zvýšené požadavky, a proto byste měli věnovat čas pečlivé kontrole.

Zimní pneumatiky jsou základ

Přezutí na zimní pneumatiky je v zimním období nejen zákonem vyžadováno, ale především nezbytné pro vaši bezpečnost. Zimní pneumatiky jsou navrženy tak, aby poskytovaly lepší přilnavost na sněhu a ledu díky speciálnímu složení směsi a hloubce dezénu. Optimální hloubka dezénu by měla být minimálně 4 mm, a to i přesto, že zákon stanovuje minimální hloubku 1,6 mm.

Nezapomeňte také zkontrolovat tlak v pneumatikách. V zimě tlak přirozeně klesá kvůli nižším teplotám, což může ovlivnit ovladatelnost vozu a zvýšit riziko nehody.

Kontrola akumulátoru a kapalin

V zimním období je váš akumulátor vystaven zvýšené zátěži. Nízké teploty snižují jeho kapacitu a v kombinaci se zvýšenou spotřebou energie (topení, světla, vyhřívání skel) může dojít k rychlému vybití. Nechte si před zimou zkontrolovat stav akumulátoru v servisu, aby vás nepřekvapilo ráno bez startu.

Dále zkontrolujte hladiny provozních kapalin, především brzdové kapaliny, oleje a chladicí kapaliny. Velmi důležitá je také zimní směs do ostřikovačů, která odolá nízkým teplotám a zaručí vám dobrý výhled.

Řízení na kluzké vozovce

Jízda na kluzké vozovce je jedním z největších zimních rizik. Správná technika jízdy je základem k tomu, abyste se vyhnuli nehodám a bezpečně dorazili do cíle.

Předvídavost a defenzivní jízda

Zimní podmínky vyžadují maximální soustředění a předvídavost. Kluzké vozovky znamenají delší brzdnou dráhu, proto je důležité dodržovat větší odstup od vozidel před vámi. Brzděte dříve a jemněji, abyste minimalizovali riziko smyku.

Zvláštní pozornost věnujte zatáčkám, mostům, úsekům ve stínu a neudržovaným cestám, kde může být povrch zvláště kluzký. V těchto úsecích zpomalte a volte plynulý průjezd bez prudkých změn směru nebo brzdění.

Správná technika řízení a brzdění

Pokud se ocitnete na zledovatělé vozovce, je důležité se vyvarovat prudkým pohybům volantem, náhlému přidávání plynu či prudkému brzdění. Při jízdě na ledu používejte vyšší převodový stupeň, čímž snížíte riziko protáčení kol.

Brzdění na kluzkém povrchu je citlivé – pokud máte ABS, nechte elektroniku pracovat a nesnažte se o prudké brzdění. Pokud ABS nemáte, pokuste se brzdit přerušovaně, abyste udrželi kontrolu nad vozidlem.

Viditelnost a osvětlení

Viditelnost je v zimních měsících často omezená nejen sněžením, ale také mlhou, delšími nocemi a špatnými světelnými podmínkami obecně. Správné osvětlení vašeho vozu a čistota skel jsou proto naprosto klíčové.

Údržba osvětlení

Zimní období znamená, že budete více času trávit za volantem za tmy nebo za zhoršených světelných podmínek. Zkontrolujte, zda všechny vaše světla, včetně mlhových, fungují správně a jsou čisté. Špinavá světla výrazně snižují viditelnost vašeho vozidla pro ostatní řidiče.

Pokud je vaše auto vybaveno automatickým přepínáním světel, je dobré v zimním období tuto funkci pravidelně kontrolovat. Automatické systémy nemusí vždy reagovat na špatné počasí správně, proto je lepší přepínat světla manuálně, pokud to situace vyžaduje.

Odstranění námrazy a sněhu

Nenechte se přistihnout v situaci, kdy máte zamrzlá okna a vy se spěcháte rozjet. Odstraňte námrazu a sníh ze všech oken, zrcátek i střechy vozu. Nejen, že zlepšíte svůj výhled, ale předejdete i pokutě – zákon nařizuje mít vozidlo před jízdou očištěné. Nepodceňujte ani očištění světel a registračních značek, což je rovněž povinností.

Pro případ nutnosti mějte ve voze vždy škrabku na okna, kartáč na sníh a odmrazovač zámků. Tyto jednoduché pomůcky mohou rozhodnout o tom, zda se v zimě dostanete bezpečně do cíle.

Nezapomeňte na správnou výbavu

Zimní podmínky mohou přinést nepředvídatelné situace, a proto byste měli být připraveni na vše. Výbava vozu, kterou s sebou vozíte, může rozhodnout o tom, zda zvládnete zimu bez problémů.

Nouzová výbava a její důležitost

Mít v autě zimní výbavu je základ. Kromě povinné výbavy, jako je lékárnička, reflexní vesta a trojúhelník, doporučujeme přibalit i teplou deku, rukavice a baterku. Pokud se ocitnete v koloně nebo se vám porouchá auto, teplé oblečení vám může zachránit zdraví.

Dále si do auta přidejte startovací kabely, které vám mohou pomoci v případě vybití akumulátoru, a malou lopatku, která přijde vhod při vyprošťování vozidla ze sněhu. Nezapomeňte také na tažné lano a dostatečné množství paliva v nádrži, zvláště když se chystáte na delší cestu mimo město.

Plánování trasy a sledování počasí

Před každou delší cestou si zkontrolujte aktuální předpověď počasí a stav silnic. Vyhnete se tak nepříjemným překvapením, jako jsou uzavírky nebo špatně sjízdné úseky. V zimě je také dobré mít alternativní trasu, pokud by byla hlavní cesta zablokována.

Nezbytností je i aktualizace navigačních zařízení nebo aplikací, které vám mohou poskytnout aktuální informace o dopravní situaci. Dále se vyplatí mít při sobě náhradní nabíječku do auta pro mobilní telefon, abyste měli možnost přivolat pomoc v případě potřeby.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: