30. dubna 2025
Kategorie: Financování

Pronájem auta bez rizika: Na co si dát pozor při podpisu smlouvy?

Pronájem auta může být skvělým řešením při cestování, ale i při dočasné potřebě mobility. Aby vás však nečekalo nepříjemné překvapení, je klíčové věnovat pozornost detailům v nájemní smlouvě. Na co si dát pozor, než podepíšete klíče od vozu?

Podmínky pronájmu a odpovědnost za vozidlo

Než cokoliv podepíšete, pečlivě si pročtěte podmínky nájemní smlouvy. Každá autopůjčovna si může stanovit vlastní pravidla týkající se věku řidiče, minimální délky držení řidičského oprávnění, zálohy, pojištění či rozsahu užívání vozidla (například zákaz výjezdu do určitých zemí). Ujistěte se, že rozumíte přesně tomu, co podepisujete – včetně toho, zda vůz můžete řídit i vy, nebo ho smí řídit jen osoba uvedená ve smlouvě.

Zásadní je také vyjasnění odpovědnosti za škody. Kdo nese náklady při nehodě? Co když dojde k poškození karoserie, interiéru nebo například pneumatiky? Běžné smlouvy obsahují ustanovení o spoluúčasti – často ve výši několika tisíc korun. Pokud dojde k poškození, které je mimo rozsah běžného opotřebení, může půjčovna požadovat úhradu celé částky opravy.

Stav vozidla před převzetím a po vrácení

Před převzetím auta byste měli trvat na důkladné prohlídce vozu, ideálně společně s pracovníkem půjčovny. Všechny škrábance, promáčkliny, praskliny na skle, opotřebení pneumatik či jiné nedostatky by měly být zaznamenány v předávacím protokolu. Pokud takový dokument není součástí smlouvy, požádejte o jeho vyhotovení – chrání vás před pozdějšími spory.

Doporučuje se také udělat si fotografie vozu z více úhlů včetně interiéru a stavu paliva. Tyto snímky mohou později sloužit jako důkaz v případě sporu. Stejný postup je vhodný i při vrácení vozu – zkontrolujte, že zaměstnanec půjčovny potvrdil bezvadný stav vozidla a že nedochází k žádným dodatečným poplatkům.

Pojištění a jeho limity

Jedním z nejdůležitějších aspektů pronájmu auta je pojištění. Standardně je vůz pojištěn povinným ručením a často i havarijním pojištěním, ale s různou výší spoluúčasti. Některé autopůjčovny nabízejí možnost připojištění, které může spoluúčast snížit nebo zcela eliminovat. Dále může zahrnovat krytí poškození skel, kol, spodku vozidla či krádeže.

Zkontrolujte také, zda pojištění platí i v zahraničí, pokud plánujete s vozem překročit hranice. Některé země mohou být z pojistného krytí výslovně vyňaty. V případě nehody nebo krádeže bez platného pojištění vás mohou náklady vyjít velmi draho.

Myslete i na to, že některé typy škod – například škoda způsobená nesprávným tankováním paliva nebo použitím vozidla mimo silnice – bývají ze standardního pojištění vyloučeny. Stejně tak může pojištění ztratit platnost v případě, že vůz řídí osoba pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek.

Skryté poplatky a podmínky storna

Cenu pronájmu netvoří jen samotná sazba za den. Důležité je zkontrolovat i další možné poplatky – například za dodatečný počet najetých kilometrů, dodání vozu mimo pracovní dobu, přistavení na letiště, druhého řidiče, GPS zařízení nebo dětskou sedačku. Některé půjčovny si účtují i poplatek za úklid vozu, pokud jej nevrátíte v odpovídajícím stavu.

Zajímejte se i o storno podmínky. U některých půjčoven může být zrušení rezervace bezplatné pouze do určitého termínu, později mohou účtovat část ceny nebo i celou zálohu. Ujistěte se, že víte, jaké jsou vaše možnosti v případě nečekané změny plánů.

Důležitou roli hraje také způsob placení a výše blokované zálohy na platební kartě. Některé autopůjčovny akceptují pouze kreditní karty, nikoliv debetní, a blokace může trvat i několik dní po vrácení vozu.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: