01. února 2022
Kategorie: PR

Ochrana klimatu vs. létání na dovolenou: Pro mladé lidi nemožná volba

Druhá část klimatického průzkumu EIB pro období 2021–2022 zkoumá názory obyvatel na změnu klimatu v rychle se měnícím světě. Výsledky aktuálního průzkumu se soustředí na individuální chování občanů a kroky, které podnikají v boji proti změně klimatu.

  • 73 % Čechů má pocit, že ve svém každodenním životě dělají v boji proti změně klimatu vše, co je v jejich silách; většina je ale přesvědčena, že totéž nelze říci o jejich krajanech
  • 48 % Čechů, kteří mají automobil nebo uvažují o jeho koupi, uvádí, že příště si pořídí vůz s hybridním pohonem, nebo elektromobil (což je 19 procentních bodů pod průměrem EU), zatímco 52 % by i nadále volilo benzínový nebo naftový motor
  • 57 % Čechů uvádí, že při volbě místa, kde plánují strávit dovolenou, zvažují také otázky změny klimatu
  • 38 % mladých Čechů bere změnu klimatu v potaz při hledání zaměstnání
  • 50 % mladých Čechů již nakupuje oblečení z druhé ruky raději než nové

To jsou jen některé z výsledků první zprávy o klimatickém průzkumu v období 2021-2022, který dne 27. října zveřejnila Evropská investiční banka (EIB). EIB je úvěrovou institucí Evropské unie a největším mnohostranným poskytovatelem úvěrů na projekty v oblasti klimatu na světě.

Poptávka po vozech s hybridním pohonem či elektromobilech je výhledově zhruba stejná jako po automobilech se spalovacím motorem

Na dotaz ohledně svých budoucích preferencí 48 % Čechů, kteří uvažují o koupi automobilu, odpovídá, že si vyberou buď hybridní vůz, nebo elektromobil. Tato hodnota je o čtyři procentní body nižší, než činí podíl českých respondentů, kteří by si koupili vůz s benzínovým nebo naftovým motorem (52 %). Konkrétněji, 31 % by si koupilo vůz s hybridním pohonem a 17 % by volilo elektromobil.

Vozidla s benzínovým/naftovým motorem jsou pro většinu Čechů, kteří si hodlají pořídit automobil, i nadále první volbou, a to ve všech věkových skupinách: 52 % respondentů ve věku 30–64 let by si pořídilo vůz s benzínovým/naftovým motorem, oproti 48 % v kategorii 15–29 let a 53 % osob starších 65 let. Koupě elektromobilu je nejpravděpodobnější u respondentů ve věkové kategorii 15–29 let (27 %), ve srovnání s kategorií 30–64 let (14 % uvádí, že by volilo elektromobil) a lidmi staršími 65 let (15 %). Vozidla s hybridním pohonem jsou zjevně nejoblíbenější mezi Čechy ve věku 30–64 let (34 % by si pořídilo vůz s hybridním pohonem, oproti 24 % ve věku 15–29 let a 32 % u osob starších 65 let).

19 % celé české populace uvádí, že v současné době nemá osobní vůz ani neplánuje si jej pořídit (šest procentních bodů nad průměrem EU).

Skutečnost, že 48 % Čechů z množiny těch, kteří uvažují o koupi automobilu, by podle svých slov příště volilo vůz s hybridním pohonem nebo elektromobil, naznačuje, že Češi jsou zjevně méně nakloněni přechodu na nové automobilové technologie, než činí průměr pro východní Evropu (71 %) a než je tomu v Maďarsku (72 %), Polsku (73 %), Slovensku (65 %) a Rakousku (51 %).

Konkrétněji jsou při koupi osobního vozu Češi uvažující o koupi vozu (31 %), stejně jako Rakušané (28 %), zjevně méně nakloněni pořídit si automobil na hybridní pohon než Poláci (46 %), Slováci (41 %), Maďaři (37 %) a obyvatelé východní Evropy v průměru (42 %).

Krom toho je u Čechů, kteří si kupují automobil, zřejmě nejméně populární varianta pořízení elektromobilu (17 %), ve srovnání s průměrem pro východní Evropu (30 %), Maďarskem (35 %), Rakouskem (23 %), Polskem (27 %) a Slovenskem (24 %), kde je elektromobil zjevně atraktivnější volbou.

Obecně platí, že Evropané, kteří mají automobil nebo uvažují o jeho koupi, tendenci upřednostňovat vozidla na hybridní pohon (39 %), po nichž následují vozy s benzinovým nebo naftovým motorem (33 %), a až poté elektromobily (28 % respondentů uvádí, že by si příště pořídili elektromobil). Zatímco Číňané uvažující o koupi osobního vozu jsou nejvíce nakloněni koupi elektromobilu (44 %), Američané by nejčastěji volili vozidla s hybridním pohonem (38 %), následovaná vozy s benzinovými nebo naftovými motory (33 %), a až poté elektromobily (29 %).

Ochrana klimatu vs. létání na dovolenou

57 % českých respondentů uvádí, že při volbě místa, kde plánují strávit dovolenou, zvažují také otázky změny klimatu. Tyto úvahy jsou ještě silnější u lidí mladších 30 let (61 %). Polovina mladých lidí (49 %, oproti 27 % osob ve věku 30–64 let a 24 % osob ve věku 65 let a starších) však uvádí, že v roce 2022 bude na letní dovolenou cestovat letecky. Více než čtvrtina z nich (28 %, oproti 17 % osob ve věku 30–64 let a 11 % osob ve věku 65 let a starších) uvádí, že poletí do nějaké vzdálené destinace.

Nákup oblečení, volba zaměstnání, výběr banky: nakolik ovlivňují rozhodování lidí klimatické úvahy

  • 43 % Čechů uvádí, že namísto nového oblečení pořizují raději oblečení z druhé ruky (jeden procentní bod nad průměrem EU). U žen je taková volba pravděpodobnější než u mužů (52 % žen, oproti 33 % mužů).
  • 33 % Čechů bere při hledání zaměstnání v úvahu změnu klimatu. To platí zejména pro věkovou kategorii 15–29 let: Při hledání práce bere změnu klimatu v úvahu 38 % z nich, oproti 34 % osob ve věku 30–64 let.
  • Celkem 46 % Čechů zvažuje otázky změny klimatu, když si vybírají banku nebo investují své úspory.

Viceprezidentka EIB Lilyana Pavlova k tomu uvádí: „I přes zřetelné generační rozdíly Češi stále více uzpůsobují svou mobilitu a spotřební návyky tak, aby vyhověli kritériím udržitelnosti a přispěli tak k boji se změnou klimatu. Tyto posuny v individuálním chování dokládají, že lidé všech věkových kategorií jsou ochotni ve svém každodenním životě učinit více ke zmírnění klimatické krize. Tato přání, jež byla vyjádřena v průběhu klimatické konference COP26, jsou jasným dokladem podpory našeho úsilí o prosazení ekologické transformace. Jednou z klíčových úloh EIB, jakožto klimatické banky EU, je financování inovativních projektů, které pomohou při vytváření budoucnosti bez uhlíku pro všechny.“

Zde si můžete stáhnout excelovou tabulku s nezpracovanými údaji pro všech 30 zemí, v nichž byl průzkum proveden. Kliknutím sem získáte v rámci internetových stránek EIB přístup ke zvláštní stránce, kde jsou uvedena hlavní zjištění IV. klimatického průzkumu EIB.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: