
Nevíte co s kuchyňským odpadem? V budoucnu z něj vyrobí třeba silentbloky
Pokud se vám doma také hromadí biologický odpad, který končí při nejlepším na kompostu a v horším případě ve standardním odpadkovém koši, pak vězte, že v budoucnu s ním budeme nejspíše zacházet úplně jinak.
Slupky pro automotive
Pokud vaše kuchyně produkuje odpady jako slupky, skořápky, odkrojky a další biologický odpad, pak je dost možné, že si je od vás budou vyzvedávat velké automobilky, které z nich skutečně budou vyrábět nejrůznější součástky do automobilu.
Američtí výzkumníci nyní zkoumají možnosti využití biologického materiálu, jako jsou rajčatové slupky, vaječné skořápky a další při výrobě dílů. Ve své snaze spolupracují s některými velkými výrobci automobilů. Součástky vyrobené touto cestou by měly být ekologičtější, ale hlavně levnější na výrobu a dokonce by měly mnohem déle posloužit svému účelu.
Odborníci věří tomu, že rajčatové slupky jsou natolik pevné a odolné, že by z nich bylo možné vyrábět silentbloky podvozku či motoru, pneumatiky, hadice a další podobné komponenty. To samé platí i o skořápkách a dalším odpadu. Tyto suroviny by mohly snížit množství sazí, které se v automobilovém prostředí momentálně používá.
Experimenty však nejsou prvními. Již v roce 1941 pracoval Henry Ford na vozu, který by měl karoserii vyrobenou ze směsi přírodních materiálů. Jak přesné bylo složení, dnes již nevíme, ovšem součástí měly být i sojové boby, pšenice a konopí. A zajisté znáte i slavný Trabant, jehož karoserie z Duroplastu byla poměrně ekologická. Jednalo se totiž o pryskyřičný plast vyztužený vlákny bavlny a lnu.
Důvodem, proč přemýšlejí o novém způsobu výroby součástek, je krom sílící tendence být co nejvíce ekologický, také stále sílící fenomén carsharingu. Ten totiž způsobí mnohem častější používání automobilů a tedy i potřebu jejich vyšší životnosti.