
Nejhorší zlozvyky spolujezdců v autě
Jízda automobilem by měla být pro řidiče co nejpříjemnější a bezpečná. Ne všichni spolujezdci si však uvědomují, že jejich chování může řidiče rozptylovat a ohrožovat bezpečnost celé posádky. V tomto článku se podíváme na nejhorší zlozvyky spolujezdců, které mohou mít negativní dopad na bezpečnost jízdy.
Neustálé mluvení a rozptylování řidiče
Jedním z nejčastějších problémů, se kterými se řidiči setkávají, je neustálé mluvení spolujezdce. Ačkoli je komunikace důležitou součástí společné jízdy, je třeba si uvědomit, že řízení vyžaduje soustředění. Neustálé kladení otázek, vyprávění příběhů nebo zbytečné komentování každé situace na silnici může řidiče snadno rozptýlit.
Rozptylování se však nemusí týkat pouze mluvení. Někteří spolujezdci mají ve zvyku ukazovat na zajímavá místa mimo silnici, upozorňovat na neexistující nebezpečí nebo dokonce neustále kontrolovat navigaci místo řidiče. Tyto činnosti mohou vést k nepozornosti, což může mít fatální následky. Řidič by měl mít vždy možnost se plně soustředit na řízení a ne na reakce svého spolujezdce.
Korigování řidiče a nevyžádané rady
Dalším velmi nepříjemným zlozvykem je korigování řidiče. Někteří spolujezdci mají potřebu řídit „na dálku“ tím, že neustále dávají rady a pokyny, jak by měl řidič jednat. „Zpomal“, „dej si pozor na tu zatáčku“, „předjeď ho“ – to jsou typické fráze, které dokážou řidiče rozladit a vyvést z koncentrace.
Nejhorší variantou je situace, kdy spolujezdec koriguje řidiče v krizových momentech, například při prudkém brzdění nebo předjíždění. Takové zásahy mohou způsobit vážné nehody, protože řidič nemusí mít čas správně zareagovat na nečekané pokyny od spolujezdce. Řízení je komplexní činnost, která vyžaduje rozhodování v zlomcích vteřin, a proto by měl být za volantem vždy zodpovědný pouze ten, kdo auto skutečně řídí.
Manipulace s palubním vybavením a klimatizací
Dalším častým problémem je, když spolujezdec začíná manipulovat s různými ovladači a nastaveními v automobilu, aniž by se zeptal řidiče. Regulace klimatizace, nastavování rádia nebo dokonce ovládání stěračů může způsobit nepříjemné překvapení, pokud s tím řidič nepočítá. Každý řidič má své vlastní preference ohledně teploty v autě nebo hlasitosti hudby, a jejich náhlá změna může způsobit rozptýlení.
Zvláštní kapitolou je manipulace s navigačním systémem. I když je dobré, když spolujezdec pomáhá s navigací, přepínání mezi různými trasami, vypínání zvuku navigace nebo změna cíle cesty bez konzultace s řidičem může způsobit zmatek a následné chyby v řízení. Pokud chcete pomoci, vždy se nejprve zeptejte, zda je to v danou chvíli vhodné a potřebné.
Jídlo a pití během jízdy
Častým zlozvykem je také konzumace jídla a pití během jízdy. Zatímco na delších cestách je přirozené, že si spolujezdec chce něco malého zakousnout nebo se napít, je důležité si uvědomit, že i tato činnost může narušit koncentraci řidiče. Silné vůně, hluk při rozbalování jídla nebo dokonce vylití nápoje mohou způsobit nepříjemnou situaci.
Kromě toho jídlo v autě zvyšuje riziko nepořádku, který může řidiče obtěžovat, zvláště pokud se drobky nebo rozlité nápoje dostanou do obtížně dostupných míst, jako jsou mezery mezi sedadly. Doporučuje se proto jídlo a pití během jízdy omezit na minimum a místo toho zastavit na krátkou přestávku, během níž se každý může občerstvit v klidu a pohodlí.