21. prosince 2022
Kategorie: Praktické rady

Na infotainment ve voze dejte pozor, je nebezpečnější než omamné látky

Alkohol a řada dalších omamných látek je často obviňována jako jeden z hlavních faktorů, které způsobují nehody. Studie však odhaluje, že technologie na palubě automobilů, jako jsou informační a zábavní systémy navržené tak, aby jízda byla ještě bezpečnější, by mohla být exponenciálně nebezpečnější.

Co studie zjistila?

Tento zajímavý výzkum provedla IAM RoadSmart, největší nezávislá britská charitativní organizace zabývající se bezpečností silničního provozu. Zjistilo se, že rozptylování způsobené informačními a zábavními systémy ve vozidle, jako je Android Auto a Apple CarPlay, snižuje dobu odezvy řidiče více než alkohol, marihuana a používání chytrého telefonu při řízení.

Ve své studii tým testoval reakční doby motoristů podle akcí prováděných během jízdy. A šokující výsledky ukázaly, že pomalejší reakční časy způsobené řidiči používajícími informační a zábavní systémy při dálničních rychlostech zvýšily průměrnou brzdnou dráhu mezi čtyřmi a pěti délkami vozu. Bylo také zjištěno, že řidiči při jízdě spustili oči z vozovky až na 16 sekund a používání dotykového ovládání vedlo k reakčním dobám, které byly ještě horší než posílání textových zpráv za jízdy.

Během studie byli řidiči požádáni, aby absolvovali sérii tří jízd na stejné simulované testovací trase, aby posoudili úroveň dopadu Android Auto a Apple CarPlay. Při prvním spuštění ovladače neinteragovaly se systémem. Při dalších jízdách pak řidiči interagovali se systémem pouze pomocí hlasového ovládání a poté pouze pomocí dotykového ovládání. Bylo zjištěno, že oba způsoby ovládání výrazně rozptylují pozornost řidičů. Ovládání pomocí dotykové obrazovky je však z obou způsobů rušivější.

Mnoho řidičů si uvědomilo, že není schopno udržovat konstantní vzdálenost od vozidla, které je předjíždělo, a také častěji vybočuje mimo svůj jízdní pruh.

Graf ukazuje, jak se zpomalují reakční časy řidiče, autor: IAM RoadSmart

Výše uvedený graf ukazuje, jak je nepřetržité používání informačních a zábavních systémů mnohem nebezpečnější než řízení pod vlivem konopí nebo alkoholu. Podle údajů zpracovaných IAM RoadSmart se reakční časy při používání obrazovek infotainmentu prodloužily o 53–57 %, což je horší než pod vlivem alkoholu.

„ Nyní vyzýváme průmysl a vládu, aby takové systémy otevřeně testovaly a schvalovaly a vyvinuly konzistentní standardy, které skutečně pomohou minimalizovat rozptylování řidiče ,“ řekl Neil Greig, ředitel pro politiku a výzkum, IAM RoadSmart. „ Přestože bychom v budoucnu rádi viděli revizi těchto systémů, doporučujeme vlastníkům vozidel vybavených těmito systémy, aby je používali co nejbezpečnějším způsobem, včetně nastavení všeho před zahájením cesty .“

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: