16. srpna 2021
Kategorie: PR

Na co nezapomenout po koupi nového auta?

Rozhodli jste se pořídit si nové auto? Ať už je to zbrusu nové vozidlo nebo ojetina, která je však ve fantastickém stavu, než pípnete kreditní kartou o terminál, se ujistěte, že má všechny náležitosti. Koupě vozidla totiž bývá i velmi unáhlená záležitost, které poté bohužel litujeme. Mnohdy až po obdržení klíčů zjišťujeme, na co se mi při koupi nemysleli. A problémy jsou rázem na světě.

Zelená karta je základem

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla neboli zelená karta. Věc, bez které nemůžete vyrazit na silniční komunikaci. Povinné ručení se stává povinností. Zákon tak praví od roku 2009. Pokud ho nemáte sjednané, musí se pravidelně platit příspěvky do garančního fondu. V opačném případě hrozí úroky z prodlení, které mohou vést k soudu a poté až k exekučnímu řízení.

Abyste nestrávili hromadu času hledáním toho správného pojištění, existuje srovnání povinného ručení, což je skvělý pomocník běžně dostupný na internetu. Srovná aktuální nabídky na trhu a vy se tak neunáhlíte pouze k jedné, která na vás vykoukne jako první (zpravidla to bývá nejméně výhodná alternativa).

Bylo auto registrováno?

Pokud by vás zastavili policisté při cestě do práce nebo z jiných důvodů, je zapotřebí mít osvědčení o registraci vozidla. O tomto dokumentu se informujte už při koupi automobilu. V praxi se jedná o technický průkaz (kterému se také jinak říká malý techničák).

Autokamery jako bonus navíc

Koupili jste si automobil? Nabízí se otázka, zda má zabudovanou autokameru. Mluvíme o běžné součásti moderních, respektive nových modelů, starší ročníky ji mít nemusí. Pokud ji v novém parťákovi na cesty nenajdete, rozhodně si ji pořiďte. Mluvíme totiž o svědkovi budoucích dopravních nehod, který vás může ochránit před vysokými úhradami způsobených škod.

Autokamery jsou dnes tím, co oceňují především policisté. Při vzniku dopravních nehod se totiž velmi často vedou dlouhé diskuze (až hádky), kdo byl skutečným viníkem. Díky autokamerám, které se dají umístit dopředu i dozadu, bude s dialogy konec. Ten, kdo nehodu způsobil, totiž bude hned zřejmý.

Jestliže se autokamera ještě nenachází ve vašem vozidle, vyplatí se projet test autokamer, který je opět běžně dostupný na internetu. Mluvíme o velkém srovnání aktuálních výrobků na trhu.

Nedílná součást vozidel jménem lékárnička

Než vyjedete na silniční komunikaci, měli byste se informovat o tom, co se ukrývá v lékárničce. To, že si zakoupíte nový nebo ojetý automobil ještě neznamená, že se v jejím nitru nachází přesně to, co by se nacházet mělo. Abyste předcházeli nejen pokutám za její nepřítomnost, ale také abyste neohrožovali při nehodě zdraví sebe nebo spolujezdců, vybavte si ji vším potřebným.

Co musí být součástí autolékárničky

I když se obsah lékárničky do auta každým rokem trochu mění, ten starý známý základ zůstává. Tvoří ho:

  • hotový obvaz s polštářkem
  • hotový obvaz se dvěma polštářky
  • škrtící obinadlo
  • hladké náplasti
  • latexové nebo pryžové rukavice
  • izotermická fólie
  • nůžky

Platnost lékárničky je běžně stanovena na čtyři roky, a to především proto, že se v ní mohou nacházet různé léky na nevolnost, bolesti nejen hlavy či horečky a alergie. Léčiva sice nejsou povinnou součástí autolékárniček, ale zejména při dlouhých cestách se je vyplatí mít po ruce.

Před cestou si zkontrolujte také přítomnost reflexní vesty

A když už jsme u té povinné výbavy do auta, před ujetím prvního kilometru si zkontrolujte, zdali vám ve vozidle nechybí reflexní vesta a výstražný trojúhelník. Tyto běžné součásti vozidel se používají většinou společně při nehodách nebo ve chvílích, kdy automobil vypoví svou službu. Jejich úkolem je zavčasu informovat ostatní účastníky silničních komunikací, že se něco stalo a že mají zpozornět.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: