
Jak vybrat motorku pro holku a na co si dát pozor v začátcích?
V souvislosti s ženami a motorkami koluje spousta zaručených rad, pověr a nepřesností. Proto jsme pro vás připravili soubor praktických tipů, díky kterým své moto-začátky snadno zvládnete.
Motorka podle výšky sedla? Raději ne
Vybírat motorku pouze podle výšky sedla je nesmysl. Okolí vás bude přesvědčovat, že musíte mít obě nohy pevně na zemi. Jenomže co když jste menšího vzrůstu? Znamená to snad, že byste měla jezdit na chopperu? Výška sedla sice patří ke kritériím, která byste při výběru měla zohlednit, ale jsou i mnohem podstatnější aspekty. Raději si pořiďte vysněný stroj a naučte se s ním manipulovat na jedné noze.
Na začátek je vhodný slabší stroj
Kupte si minimálně „šestistovku“, protože motorky s objemem 125 a 250 ccm nejsou dostatečně výkonné! Toto tvrzení není správné a není nic horšího, než nezvládnutí zbytečně výkonného a těžkého stroje.
Začít samozřejmě můžete i na silnějších strojích, ale menší motocykly nabízí lepší ovladatelnost, což je v začátcích důležité. Jakmile se se slabší motorkou dokonale sžijete, získáte potřebnou jistotu. Pak můžete stroj vyměnit za něco silnějšího. Ale kdo ví, třeba vám bude nakonec nižší kubatura plně vyhovovat.
Bez patřičné výbavy zbytečně riskujete
Rozhodnete-li se pro slabší stroj, nenechte se odradit od pořízení dobré výbavy. Žádný rozdíl mezi pádem v rychlosti kolem 80 km/h na slabším a výkonnějším stroji není. Pády samozřejmě bolí i při mnohem menších rychlostech.
Jezděte podle svého tempa
Na kopírování jízdního stylu zkušenějších jezdců není nic špatného, ale nezapomínejte, že oni ve svých začátcích také jezdili jinak. Přizpůsobte jízdu svým schopnostem a možnostem vaší motorky.
S tím úzce souvisí i „jízda pod dohledem“. Jakmile si osvojíte základy, vydejte se na silnici sama. Nikdo vám nebude vytýkat chyby, nebudete nervózní a jízdu si mnohem více užijete. Něco jiného je situace, kdy se na samostatnou jízdu necítíte. V takovém případě je lepší jízda společně se zkušenějším jezdcem.