22. května 2022
Kategorie: PR

Jak nenaletět při koupi auta?

Bydlení a nákup auta jsou pro většinu z nás okamžiky, kdy v životě vynaložíme největší částku peněz. O obou případech proto hodně přemýšlíme a řešíme, jak při koupi nenaletět. V obou případech totiž hrozí eventuality, které laik dopředu nemusí odhadnout. S nemovitostí neporadíme, ale poradit při nákupu auta na následujících řádcích zkusíme.

Nákup nového vozu

Člověk by měl skoro pocit, že při koupi zcela nového vozu není možné se spálit. Vždyť právě proto si za nový vůz oproti ojetinám připlácíme. Automobil sám skutečně z logiky věci není nijak opotřebován. Na druhou stranu se jedná o tak technicky složitou věc, že se může stát, že se nějaký problém i u nového automobilu vyskytne. Existují dokonce i statistiky „spolehlivosti“ nových vozů, které ukazují, že napříč výrobci i modely se najde několik procent vozů, kde se odstraňují problémy už během prvního roku provozu vozidla.

Jestli dochází k nějakému rozčarování u majitelů nových vozů, pak se obvykle týká záruky, resp. její šíře a kvality poskytovaných služeb. Zkontrolujte si přesně znění záručních podmínek a najděte si na internetu zkušenosti majitelů s jednotlivými servisy.

Operativní leasing

Všechna výše uvedená rizika řeší operativní leasing. V našich zeměpisných šířkách se tento produkt běžným zákazníkům nabízí teprve několik let. Zjednodušeně se jedná o dlouhodobý pronájem vozu na předem stanovenou dobu a za předem stanovenou částku. Jeho výhodou je jasně stanovená cena a jednoduchost. Provozovatel vozidla se totiž musí starat jen o dolévání pohonných hmot. Vše ostatní, tedy například servisní prohlídky, výměny pneumatik, povinné ručení nebo havarijní pojištění, už je zahrnuto v ceně leasingu.

Nevýhoda tohoto produktu tkví především v pocitu, že vůz nevlastníte, který je pro různé motoristy různě důležitý. Co však bývá důležitější, to je individualizace nového vozu. Kdo si potrpí na extravagantní barvu lakování, nebo má zvláštní nároky na jednotlivé prvky výbavy, může se cítit nabídkou vozů k operativnímu leasingu omezen. To ovšem závisí i na konkrétním modelu. Ta nejprodávanější auta naleznete v nabídkách leasingových společností častěji a v pestřejší paletě variant. Operativní leasing Škoda je v tomto ohledu určitě něco jiného než třeba u některých japonských značek.

Ojeté auto z bazaru

Kapitolou samou pro sebe je pak nákup ojetého vozu. O prodejcích v autobazarech koluje hezká řádka vtipů. Nakonec, právě o nich svého času vznikl i jeden povedený komediální seriál. Ne každý je však vykuk a ne každé auto z bazaru je potenciální kasička na peníze. Jak ale poznat dobrou ojetinu?

V první řadě je dobré mít s sebou někoho, kdo autům po technické stránce rozumí. Ještě lepší variantou je domluvit prohlídku v nezávislém autoservisu. Jestli s ní autobazar nebude souhlasit, zbystřete, nebo raději hned odejděte.

Základní představu si ale určitě dokážete udělat sami. Už na prodejní ploše si můžete všimnout, jestli se pod lakem nezačíná klubat koroze. Zkontrolovat můžete i stav obutí. Sjeté nebo podle DOT staré pneumatiky můžou znamenat významnou investici. A pokud má auto hliníkové disky, snadno si prohlédnete i stav brzd. Nepravidelně obrzděné nebo zkorodované brzdové kotouče s hlubokými rýhami a slabá brzdicí vrstva na brzdových destičkách také slibují potřebu brzké výměny.

Bourané auto

Bourané auto poznáte podle špatně slícovaných dílů karoserie nebo nestejného odstínu laku na všech částech. Pomůže i speciální měrka tloušťky laku. Velkým strašákem posledních let jsou pak zatopené vozy. Po pečlivém vyčištění na nich není na první pohled nic znát. Pečlivě proto zkoumejte, jestli funguje veškerá elektronika vozu – světla, stěrače, klimatizace,… Pokud taková zařízení neposlouchají, nenechte se opít rohlíkem.

Vždy trvejte i na testovací jízdě. Hned po nastartování poslouchejte, jestli motor drží otáčky a nevydává zvláštní zvuky. Po těch pátrejte i za jízdy. Zkuste přejet přes pár nerovností, vyzkoušet plný rejd a prudce zabrzdit. Vše by se mělo obejít bez ran, pazvuků nebo rázů do volantu.

Dovoz ze zahraničí

Na závěr nemůžeme nezmínit možnost dovozu auta ze zahraničí. V případě ojetin pro něj hovoří mnohdy nižší cena a širší nabídka. Předpokládat, že třeba v Německu jsou všechna auta v lepším stavu než u nás, by ale bylo lhaním si do kapsy. Vůz v zahraničí je třeba před koupí také řádně prohlédnout. Proto byste pro dovoz auta ze zahraničí měli volit firmu, která zaměstnává odborníky na papírování i automobilovou techniku.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: