
Ford prý lhal o spotřebě svých vozů
Ford se musí postavit čelem obvinění, které jej nařknulo z lhaní ohledně spotřeby jeho modelů F-150 a Ranger.
Snížená spotřeba
Proti automobilce byla vznesena obvinění, která naznačují, že automobilka záměrně falšovala výsledky ekonomičnosti svých pick-upů. Pokud by se toto obvinění potvrdilo, hrozí automobilce sankce ve výši 1,2 miliardy dolarů, tedy 27,5 miliardy korun.
Obvinění měla vznést advokátní kancelář Hagen Berman. Ta se opírá o své vlastní výpočty, podle kterých měli vlastníci vozidel Ford F-150 za celou dobu jejich životnosti v průměru okolo 2 tisíc dolarů navíc za palivo.
„Spočítali jsme si to a postavili případ na našich nezávislých výzkumech. Fordem slibované údaje o spotřebě jsou jen mlžením,“ uvedl Steve Berman, jeden z vedoucích partnerů Hagens Berman. „Lži Fordu o F-150 jen maskují pravdu: zákazníci platí za své trucky více, než kolik jim bylo slíbeno. Věříme, že za celou životnost vozidla mohou majitelé Fordu F-150 zaplatit na palivu až o 2.000 dolarů více.“
Žalobci prý měli zhotovit několik testů odpovídajících požadavkům EPA, na základě kterých došli ke zjištění, že Ford nadhodnotil informace o dojezdu modelu F-150 na jeden galon paliva. V případě jízdy po dálnici mohl činit rozdíl až 15 % u jízdy po městě pak 10 %. Podle propočtů by majitelé vozu při jízdě po města měli utratit o 52 tisíc korun více a při jízdě po dálnici až 62 tisíc korun více. Ford se k celému případ z důvodu vyšetřování nemůže vyjadřovat.