19.12.2018
Kategorie: Praktické rady

Výlet do Paříže? Starý diesel raději nechte doma!

Pokud máte v plánu zajet si se svým starým dieselem do jedné z největších evropských metropolí a hlavního města Francie v jednom, pospěšte! Paříž se totiž v příštím roce uzavře všem starým dieselovým automobilům.

Lepší ovzduší

Vedení města odsouhlasilo návrh, který má za cíl zlepšení městského ovzduší. Bude se týkat vozů straších 18 let, které nebudou moci vjíždět do regionu ohraničeného dálnicí A86, která vede okolo města a jeho centra. Od něj je vzdálena šestnáct až osmnáct kilometrů. V oblasti se nachází celkem 79 obcí s celkem 5,64 miliony obyvatel.

Podobné opatření již bylo schváleno pro vozy starší 13 let a platit by mělo od příštího léta. Dieselové vozy registrované do roku 2001 nemohou do města vjet již nyní.

Kompletní zákaz

Nové nařízení se bude celkově týkat zhruba 700 tisíc vozidel, přičemž lze očekávat, že rozbouří velkou vlnu nevole ze strany jejich majitelů. Do roku 2024 plánuje Paříž zakázat vjezd veškerým dieselovým vozům a v roce 2030 pak plánuje zakázat vjezd všem vozidlům se spalovacími motory a povolit pouze elektrická vozidla.

Členové organizace na ochranu životního prostředí tvrdí, že starší diesely jsou zodpovědné za škodlivé emise a jejich zkáza povede k výrazně lepšímu ovzduší. V rámci boje proti znečištění omezila provoz naftových vozů v řadě evropských metropolí.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: