5.2.2020
Kategorie: Zajímavosti

Turci se pouštějí do výroby vlastních vozů

Recep Tayyip Erdogan již dlouho prosazuje projekt osobního vozu turecké výroby. Důvodem je především demonstrace ekonomické síly nově vznikajícího trhu své země.

TOGG

V Turecku se vozy zatím vyrábí jen pro zahraniční výrobce. Na evropský trh se z Turecka dováží například Ford, Chrysler, Renault, Toyota či Hyundai. Jen za loňský rok zde bylo pode agentury vyrobeno asi 1,6 milionů vozů, zatímco například v Německu výroba dosáhne nejspíše 6,3 milionů vozů.

Turkové však již zahájili projekt výroby výroby vlastních elektromobilů. Ty by se měly vyrábět u města Bursa na severozápadu země, které je v Turecku centrem výroby automobilů. Turecko plánuje vyrábět asi 175 tisíc vozů ročně a během třinácti let by do výroby mělo být vloženo přes 84 miliard korun.

Továrna by měla zaměstnat přibližně 4 tisíce zaměstnanců, kteří budou pracovat na celkem pěti modelech. Vláda se zaručila, že do roku 2025 zakoupí 30 tisíc elektrických vozů.

Za celým projektem stojí konsorcium TOGG. V polovině loňského roku jej založilo pět průmyslových skupin a to Anadolu Group, BMC, Kok, mobilní operátor Turkcell a Zorlu Holding, která má na starosti výrobu televizí Vestel.

TOGG je veden Mehmetem Gürcan Karakasem, který má zkušenosti s řízením z německého Bosche a jeho výroby automobilových součástek. Provozním ředitelem se stal Sergio Rocha, který dříve vedl jednu z divizí GM.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům:
Štítky:, , ,