20.11.2019
Kategorie: Financování, Zajímavosti

Toyota a Suzuki se pouští do velmi úzké spolupráce

Toyota a Suzuki zveřejnily podrobné informace o své nadcházející spolupráci, která byla zpečetěna vzájemným odkupem svých podílů.

Toyota si potřásla se Suzuki

Ze zveřejněných informací o spolupráci obou automobilek víme, že Toyota utratila za podíl v Suzuki 910 milionů dolarů. Podíl, který za tyto peníze dostala, představuje přibližně 4,94 % společnosti. Naopak Suzuki zakoupila 0,2% podíl v Toyotě za částku 452 milionů dolarů. Jedná se o velký rozdíl, který je však způsoben odlišnou velikostí obou automobilek. Suzuki totiž oproti Toyotě dosahuje desetiny jejího obratu.

Společné prohlášení obou automobilek obsahuje také informace o společné výrobě, která by měla přispět k vzájemnému prohloubení vztahů. Spolupráce bude nahrávat oběma stranám k lepšímu prosazení na automobilových trzích. Značky však stále zůstávají zcela samostatné, a proto si budou i nadále na některých trzích konkurenty.

První náznaky společné spolupráce se objevily již v roce 2017, kdy zástupci obou značek podepsali memorandum o porozumění. Koncem letošního března pak byly zveřejněny první detaily o spolupráci, do které přinesou obě automobilky to nejlepší, co dovedou.

Suzuki se otevře přístup k platformě pro hybridní modely z výroby Toyoty. Naopak Toyota získá možnost instalovat do svých vozů nejnovější motory, určené pro malé modely. Prvním modelem, který bude vycházet ze vzájemné spolupráce bude hybridní model určený pro evropský trh od Suzuki. Ten bude stát na základech techniky od Toyoty RAV 4. Později by měla přijít ještě další novinka vycházející z Corolly kombi.

Pro Suzuki se jedná o velký úspěch, protože v Toyotě konečně našla dlouho hledaného partnera, kterým měl být původně Volkswagen. Naopak Toyota si přidala do sbírky další automobilku, ve které drží významný podíl. Mezi další takové automobilky patří například Mazda či Subaru.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: