11.12.2019
Kategorie: Financování, Zajímavosti

Tesla dostala povolení k produkci vozů v Číně

Nový závod je téměř kompletní a jediné, co chybělo, je povolení k zahájení výroby. I to nyní Tesla získala, takže před jejím čínským tažením již nestojí žádná překážka.

Definitivní zelená

Čínské ministerstvo průmyslu oznámilo, že přidalo společnost na vládní seznam schválených výrobců automobilů a poskytlo Tesle certifikát, který v zemi pro výrobu potřebuje. To znamená, že Tesla dostala definitivní zelenou k zahájení výroby, uvedl šéf konzultační firmy Automotive Foresight Ja-le Čang. Výrobu tak automobilka může zahájit klidně hned.

Vozy budou vznikat v továrně za dvě miliardy dolarů, tedy asi 46,5 miliard korun, která stojí v Šanghaji. Pro Teslu se jedná o první výrobní závod v zahraničí a velký krok, kterým si otevírá lukrativní čínský trh, kde jsou elektromobily velice vítanou záležitostí.

Tesla plánuje zahájit výrobu už tento měsíc, prozatím však není jisté, zda se jí podaří splnit konečný cíl výroby pro tento rok, který si americká automobilka stanovila na nejméně 1000 kusů vozů týdně. Nejistota pramení z objednávek, pracovní síly a dodavatelů.

Závod Tesla navíc bude držet další prvenství, protože se bude jednat o první továrnu na výrobu automobilů v Číně, která bude v plném vlastnictví zahraniční firmy. Pro Čínu je to signálem toho, že se snaží více otevírat svůj automobilový trh. Úřad Šanghaje také nabídl Tesle pomoc, aby urychlil výstavbu závodu. Zároveň její modely vyřadila ze seznamu automobilů, na které se vztahuje desetiprocentní daň z obratu.

Tesla bude v Číně vyrábět Model 3, tedy kompaktní sedan, který je nejdostupnějším modelem automobilky. Později se k němu přidá i Model Y, tedy SUV vycházející z Modelu 3 s o něco většími rozměry. I na výrobu tohoto modelu je továrna, která byla vybudována během několika měsíců, již připravena.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: