31.5.2017
Kategorie: Praktické rady

Jak na promáčkliny na autě?

Můžete jezdit sebeopatrněji a pečovat o své auto, ovšem pokud nemáte garáž, musíte počítat s rizikem povětrnostních vlivů. Noční můrou každého majitele automobilu jsou kroupy, které dovedou v karoserii vytvořit promáčkliny. Ovšem promáčkliny na karoserii vám může způsobit i neopatrný řidič na parkovišti, vandal, děti svými hračkami, nebo si je vlastní nepozorností způsobíte i sami.

Dříve se používalo tradiční vyklepávání. To je dnes nahrazováno moderními metodami, které se obejdou i bez následného lakování.

Metoda PDR

Celý název zní Painless Dent Repair, což doslovně znamená opravu bez lakování. Tímto způsobem lze opravovat promáčkliny různých velikostí, pokud jsou bez ostrých hran, což by bránilo vrácení plechu do původního stavu.

Jak se to provádí?

Hodně záleží na tom, jak snadný je přístup k promáčklině z druhé strany. Pokud jsou důlky ve dveřích, tak většinou není nutná demontáž čalounění. U dalších dílu karoserie je třeba jen minimální odstrojení.

Metodou bez lakování lze opravit:

  • malé důlky ve dveřích způsobené například na parkovištích
  • důlky po krupobití a to i ve velké množství
  • provalené střechy a kapoty od pádu sněhu z výšky

Drobné opravy se provádějí na počkání. Oproti klasické opravy je metoda PDR mnohem rychlejší a eliminuje nutnost výměny dílu i nového přelakování.

Vlastní oprava čili vytahování promáčklin se provádí pomocí speciálního nářadí. Využívá se přitom tzv. paměťového efektu karoserie. Promáčklina se prostě vrátí do původního stavu bez nutnosti lakování.

Sada WUERTH

Pomocí této sady si může promáčklinu menšího rozsahu vytáhnout šikovný kutil doma sám. Sada se pro velmi snadnou manipulaci používá nejen v profesionálních dílnách, ale i v domácích garážích, pokud není poškození velkého rozsahu, nejsou ostré hrany a není přístup z druhé strany pro klasické vyklepání plechu. Jedná se o revoluční metodu oprav promáčklin karoserií vozidel všech značek a typů, která vám ušetří mnoho peněz za opravu v odborné dílně.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: