22.8.2018
Kategorie: Motorky, Videa

Elektrická motorka Ethec s pohonem všech čtyř kol

Studenti z univerzity v Zürichu dali hlavy dohromady a vytvořili elektrickou motorku, která zaujme svým vzhledem i konstrukčním řešením.

Futuristický školní projekt

Ethec je prezentován jako školní projekt, elektřinou poháněného motocyklu, za kterým stojí skupina studentů s podporou svých profesorů a také mnoha sponzorů. Právě elektřinou poháněným motocyklům se v poslední době věnuje stále více pozornosti. Většinou je při jejich vývoji vedena cesta evoluce koncepce motocyklů.

Odkaz na staré časy

Takovým projektem je i tým kolem projektu Ethec, který sice na první pohled vypadá jako motocykl, ovšem při bližším zkoumání zjistíme, že se v něm nalézá spousta netradičních řešení. Plynulé linie kapotáže imitující klasickou palivovou nádrž spolu se štíhlým sedlem či dvojicí pružících a tlumících jednotek po stranách zadního kola, spolu s odhalenou konstrukcí trubkového rámu může připomínat klasického naháče ve stylu šedesátých a sedmdesátých let.

Zadní odklon od tradičních řešení ovšem představuje elektromotory usazené v kolech. Ethec je díky tomu jedním z mála motocyklů, které disponují pohonem obou kol. Navíc před elektromotor v předním kole spolu s brzdami, které jsou zde také umístěny přispívá k rekuperaci kinetické energie.

Baterie jsou rozděleny do dvou bloků a disponují kapacitou 15 kWh. Umožňují dojezd kolem 400 kilometrů na jedno nabití. Navíc dobíjení trvá údajně jen jednu hodinu.

Motocykl, jehož elektromotory disponují výkonem 22kW, zaujme krom svém futuristického vzhledu také osvětlením a zavěšením spolu s odpružením předního kola. Použitý systém je moderní intrepretací dříve hojně využívaného ve dvacátých a třicátých letech minulého století.

V současné době je Ethec především zajímavým školním projektem, o jehož sériové výrobě se nehovoří. Není však rozhodně vyloučena.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: