8.7.2020
Kategorie: Automobily

BYD přichází se svým vozem do Evropy

Čínská automobilka BYD se chystá nabízet svůj prémiový elektrický sedan i v Evropě. Mohlo by se zdát, že chce zaujmout především cenou, ale v tomto případě tomu tak určitě není.

BYD a jeho Dragon Face

Čínské automobilky mají stále větší chuť dobývat starý kontinent a to především elektrickými SUV modely. Na jiné segmenty ale také myslí, což dokazuje automobilky BYD se svým modelem Han, který je prémiovým sedanem. Ten je zástupce vozů z vyšších segmentů, což je patrné s jeho výrazného designu, který prý automobilka navrhla tak, aby se více přiblížil evropskému vkusu. A jak to tak vypadá, že evropským standardům budou odpovídat i jeho další prvky.

Design vozu vychází z jazyku značky pojmenovaném Dragon Face, který v sobě kombinuje elementy klasické čínské estetiky s moderními evropskými designovými prvky. Vůz ale není zajímavý pouze designově, ale také po technologické stránce.

Měl by nabídnout například inteligentní asistenční systém řízení BYD DiPilot, který bude spolupracovat s nejnovější sítí 5G a bude schopen strojového učení. Zajímavá je také technologie baterií nazvaná jako Blade Battery.

Pod tímto označením se ukrývají Lithium-železo-fosfátové články, které by měly být schopny dodávat stabilně proud 800 Amp. Han by měl nabízet dvě velikosti tohoto akumulátoru. První z nich postačí k dojezdu 506 km, ta druhá až na 550 km.

Výkon vozu je 163 kW v případě předokolky s menší baterií. U verze s pohonem všech kol a větší baterií to bude 200 kW. Akcelerace z 0 na 100 by měla zabrat nejméně 3,9 sekundy. V nabídce je ale i verze plug-iny hrabridní, která by k nám měla přijít v budoucnu.

BYD své Evropské tažení zahajuje modelem, který chce být konkurentem pro Teslu a to jak po technické, tak i finanční stránce, novinka se totiž začne prodávat za 1,2, respektive 1,5 milionu korun.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům:
Štítky:, , , ,