22.1.2020
Kategorie: Zajímavosti

Brežněvův řidičák za 1,5 milionu rublů

V Moskvě se momentálně dražil řidičský průkaz sovětského svazu, který patřil samotnému vůdci země Leonidu Brežněvovi. Nejmenovaný sběratel za něj zaplatil částku 1,5 milionu rublů, v přepočtu asi 543 tisíc korun.

Řidičák za půl milionu

Brežněv byl zanícený automobilista s velice širokým vozovým parkem. Sovětskému svazu vládnul od roku 1964 až do roku 1982 a ve svých vládních garážích měl mít podle některých údajů dokonce až 324 automobilů.

Většinou využíval svého osobního řidiče, ovšem on sám byl majitelem řidičského průkazu s označením AAK 000077 z roku 1976, který Brežněva opravňoval k řízení všech motorových vozidel. Dokument byl podle aukční síně, která jej dražila, ve výborném stavu. Podle interfaxu šlo o žertovný dar k Brežněvovým sedmdesátinám, který dostal od tehdejšího Sovětského ministra vnitra Nikolaje Ščolokova.

Brežněv byl proslulý svou automobilovou vášní. Pamětníci vzpomínají, že rád jezdil velice rychle a v několika případech měl dokonce ohrozit životy několika zahraničních hostů, kterým se svým autoparkem chlubil. Jeho autopark dopadl podobě jako země, které vládl. Auta byla po jeho smrti postupně rozprodávána a celá sbírka se rozpadla.

Řidičský průkaz je tak poslední vzpomínkou na vztah tohoto lídra Sovětského svazu k automobilům, které nejsou příliš známou kapitolou jeho života. Dodnes se ani nedochovalo příliš mnoho informací o tom, jaké vozy on sám vlastnit. Lze předpokládat, že mezi nimi bylo nejen to nejlepší co nabízel tehdejší východní blok, ale zároveň byl majitelem vozů západního původu.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: