10. ledna 2016
Kategorie: Automobily, Praktické rady

Alu kola v zimě: ANO, nebo NE?

Hliníkové disky jsou stylové a v mnoha ohledech praktické. V tomto článku se zaměříme na problematiku jízdy v zimě. Častým dotazem je, zda jsou ALU kola pro jízdu v zimním období vhodná…

Příznivci plechových disků namítají, že jsou hliníková kola příliš drahá. Druhá strana (alumilci) kontrují designem a vyšší pevností. Podstatné je však to, že se obojí (jak plechová, tak alu kola) vyrábí jako celoroční, čemuž odpovídají i vlastnosti.

Škodí alu diskům chemické ošetření a inertní posyp vozovky?

Jedním z mýtů o alu kolech je jejich nízká odolnost vůči kyselinám, které se používají na ošetření vozovek. V praxi se tak samozřejmě neděje – hliníková kola jsou testována a musí vydržet 300 hodin bez známek koroze. Přesto je vhodné kola častěji čistit obyčejnou vodou.

alu_kola_01

Co se týče inertního posypu, kola (ale také podvozek, výfuk, nápravu…) může poškodit agresivní styl jízdy řidiče. Poškozené části jsou logicky náchylnější i na korozi. Při normální jízdě však žádné poškození nehrozí.

Liťáky jsou příliš drahé…

Další mýtus, na základě kterého spousta řidičů hliníkové disky odmítá. Tvrzení, že i nejlevnější litá kola jsou několikanásobně dražší než plechové disky, je mylné. Plechové disky lze pořídit od 1 300 – 1400 Kč, zatímco kvalitní alu kola za cca 1 800 – 1 900 Kč.

alu_kola_02

Jak je to s jízdními vlastnostmi?

Hliník je tužší a pevnější, nicméně obecně nelze říct, že samotná alu kola nabízí výrazně lepší jízdní vlastnosti než plechové disky. V případě kombinace s kvalitním zimním obutím však dostanete velmi výkonný celek, který vám umožní rychleji reagovat na kritické situace. Zároveň dosáhnete úspory pohonných hmot.

Resumé zní jasně – ALU kola jsou na zimu stejně vhodná (ne-li vhodnější) jako plechové disky. A budete-li se o ně adekvátně starat (tzn. průběžně udržovat čisté), nemusíte se bát, že vám po první sezóně zreziví.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: