2.1.2017
Kategorie: PR

Ztratili jste řidičský průkaz. A co TEĎ?

Ztráta řidičského průkazu je velmi nepříjemná záležitost, ale může se přihodit každému, a to i navzdory úzkostlivé opatrnosti. Málokdo však tuší, jak se v takové situaci zachovat. My jsme se zeptali odborníků ze známé pražské Autoškoly KING.

Bezprostředně po ztrátě

Došli jste k závěru, že se váš řidičský průkaz nadobro ztratil? Nepropadejte panice a raději se po něm ještě jednou poohlédněte tam, kde jste se s ním pohybovali naposledy. Pokud si nemůžete vzpomenout, kdy jste měli doklad v ruce, podrobte celou domácnost důkladné prohlídce. Nevynechte kapsy v bundách a kalhotách, šuplíky, poličky, ale ani méně obvyklá místa.

Pořád nic? Nepodaří-li se vám řidičský průkaz najít, nezbude vám, než se obrátit na příslušný městský úřad.

motocars-cz_autoskolaking_cz_01Magistrát hl. m. Prahy na Mariánském náměstí, Autor: Petr Vilgus – Vlastní dílo, CC BY 2.5

Čeká vás nepříjemná administrativa?

Nemusíte se bát – ztráta řidičského průkazu není nic, za co by vám úředníci utrhli hlavu. Přesto musíte neprodleně na městský úřad, kde vyplníte tiskopis žádosti o nový doklad. Jde o podobný tiskopis, který jste již vypisovali v rámci žádosti o první řidičák nebo výměny o novější typ. Zároveň podáte čestní prohlášení, přiložíte fotku a uhradíte administrativní poplatek. Jeho výše se obvykle pohybuje kolem 50 Kč, ale může být individuální s ohledem na podmínky daného kraje.

Nový doklad dostanete do 20 pracovních dní, případně do 5 dní za poplatek ve výši 500 Kč.

motocars-cz_autoskolaking_cz_02

Jak je to s řízením bez řidičského průkazu?

Pravděpodobně vás napadlo, zda je možné v mezidobí čekání na nový řidičský průkaz řídit. Dobrá zpráva je, že vám úředník vydá kartičku, která držitele opravňuje k řízení vozidla po dobu 30 dní. Autoškola Praha však upozorňuje, že kartička platí pouze na území České republiky!

A co s dokladem, který najdete dodatečně? Pražská Autoškola KING řidičům radí, aby nalezený řidičský průkaz vrátili na městský úřad – prokazování se s ním je klasifikováno jako trestný čin.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: