27.11.2019
Kategorie: PR

Zásady bezpečné jízdy na motorce aneb Jak si jízdu užít a nikoho neohrozit

Následující rady si vezměte k srdci bez ohledu na to, jestli váš motořidičák ani nestačil zaschnout, nebo jej máte deset let. Pokud jste bezpečnost na silnici nikdy neřešili, je nejvyšší čas to změnit. Vždy, než přidáte plyn, si vzpomeňte na své blízké, kteří na vás doma čekají a doufají, že se „vrátíte v celku“. Riskantní jízdou nezískáte absolutně nic. Stojí vám pár ušetřených minut za riziko invalidního vozíku, nebo dokonce rakve?

Držte si odstup

Váš motocykl možná brzdí dostatečně rychle, ale nespoléhejte na to. Od vozidel jedoucích před vámi si vždy držte větší odstup, a to i v případě, že vás na to neupozornilo dopravní značení IP 32 „Bezpečný odstup“. Na suchém povrchu je minimum 15 metrů.

Ve městě mějte oči na šťopkách

Jízda v městském provozu má pomalejší tempo, ale o to více je řidič nucen řešit potenciálně nebezpečných situací. Pozor si dejte především v místech se zvýšeným pohybem chodců – a mějte na paměti, že barva na dopravní značení označující přechod nemusí být ve stoprocentním stavu, a pruhy proto nemusí být dobře vidět. Bedlivě proto sledujte svislé dopravní značení. A vždy zkontrolujte, zda jste po odbočení vypnuli blinkr. Zapnutý směrový ukazatel ostatní řidiče snadno zmate a mohou vám kvůli němu zkřížit cestu.

Předjíždějte jen na přehledném úseku

Motocykl je hbitý a dokáže prokličkovat i tam, kde by osobní automobil předjíždět nemohl. A možná právě proto k mnoha nehodám dochází právě následkem nebezpečného předjíždění. Proto se předem ubezpečte, že máte na manévr dostatek času, a že za vámi nejede někdo, kdo se právě chystá předjet vás. Přes dvojitou čáru nepředjíždějte nikdy – odborníci na prodej a pronájem dopravního značení moc dobře vědí, proč je v daném místě opodstatněná.

A ještě něco: ať už svištíte na dálnici, nebo se ploužíte v koloně, vždy se snažte předvídat za druhé. Jeden nikdy neví, co druhý za volantem právě dělá – jestli se věnuje řízení, vyřizuje telefonát nebo svou pozornost upírá na něco, co s řízením vůbec nesouvisí.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: