2.5.2018
Kategorie: Praktické rady

Za jak dlouho po požití alkoholu můžete za volant?

Řízení v opilosti je u nás velice tvrdě trestáno. Zatímco většina států EU má vůči alkoholu za volantem přeci jen nějakou tu toleranci, naše zákony jsou neúprosné a i jedno promile může znamenat velký problém. Za jak dlouho tedy můžeme usednout za volant po požití alkoholického nápoje?

Vyhněte se nehodě

Dopravní nehody způsobené alkoholem za volantem jsou u nás v podstatě na denním pořádku. Jen za minulý rok jich bylo způsobeno 4 251 a některé z nich skončily i tragicky. Právě to je důvod, proč jsou české zákony tak striktní. S alkoholem v krvi se naše reakční schopnost extrémně zhoršuje a riziko dopravní nehody je velmi vysoké.

Jak se tedy nezaplést do takovéhoto problému? Otázku, zda již může řídit, si v životě položil snad každý. Bohužel ne vždy máme u sebe tester, který nám změří hladinu alkoholu v krvi a tak je nutné použít jiný způsob, jak se dopátrat toho, kdy je možné za volant usednout. Jak na to?

Chce to znát počty

Odpovědí je jednoduchý vzoreček. První je postaven na základě průměru, který pracuje s tím, že alkohol je z našeho těla odbouráván rychlostí 0,15 promile za jednu hodinu. O něco, více přesnější je však poučka, že 0,1 gramu alkoholu je z lidského těla odbouráváno rychlostí za jednu hodinu na jeden kilogram naší tělesné váhy. To však platí pouze u mužů. Ženy musí nahradit hodnotu 0,1 gramu za hodnotu 0,085 gramů na jeden kilogram váhy.

V praxi to znamená že:

  1. Jedno desetistupňové pivo vyprchá z 85 kilogramového muže za dvě a čtvrt hodiny.
  2. Dvanáctistupňové pivo za dvě a tři čtvrtě hodiny a sklenka vína bude odbourávána asi dvě a půl hodiny.
  3. Po panáku tvrdého alkoholu, budete muset poté čekat tři a čtvrt hodiny.

Brát však tuto poučku za 100% platnou by byla chyba. Rychlost odbourávání je totiž ovlivňována celou řadou dalších faktorů, mezi které patří například tělesná únava a aktivita, druh alkoholického nápoje, zdravotní stav a dokonce i okolní teplota. Nejlepší je tedy nepít před jízdou vůbec a člověk má pak klid.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: