18.9.2019
Kategorie: Financování, Zajímavosti

Z dražby století byla nakonec spíše ostuda

Na aukci společnosti Sotheby´s se měl dražit naprostý unikát. Předek všech vozů značky Porsche. Z aukce roku se však vyklubala spíše velká ostuda.

Jedna chyba za druhou

První vůz značky Porsche vyjel z dílny roku 1948. Jednalo se o otevřený roadster 356 No. 1, kterému se také říkalo 356/1. Ovšem nejednalo se o první Porsche. Vůbec prvním byl typ 64, který se představil již v září roku 1938 na autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem. Vznikly pouze jeho tři exempláře, ze kterých se do dneška dochoval pouze jeden jediný.

A právě tento poslední mohykán se měl stát zlatým hřebem aukce a vůbec nejdražším draženým vozem všech dob. Ovšem kvůli chybě dražitele byl průběh dražby plný zajímavých překvapení. To první přišlo v momentě, kdy byla dražba vozu zahájena na částce 30 milionů dolarů. Původně bylo očekáváno 20 milionů dolarů. Nabízená částka však stoupala a nakonec se na obrazovce ukázalo číslo 70,5 milionu dolarů, tedy přibližně 1,63 miliardy korun.

70,5 milionu dolarů

Tato suma výrazně přesahovala částku, za kterou bylo v loňském roce vydraženo Ferrari 250 GTO, které je nejdražším automobilem, jaký se prozatím v rámci dražby prodal. Několik sekund po zobrazení nabídky ve výši 70,5 milionů dolarů však přišla změna. Dražitel se totiž dozvěděl, že se přeslechl a kvůli tomu došlo k omylu. Aukce totiž měla již původně začínat na 13 milionech dolarů a ne na 30 jak uvedl dražitel.

Tato chyba se následně reflektovala do výše nabízené částky, která nebyla 70,5 milionu dolarů ale jen 17 milionů dolarů. Tento obrovský omyl se dražitel ještě pokusil napravit zopakováním celé dražby, ovšem diváci a především zájemci o koupi již ztratili zájem a tak byla celé aukce tohoto skvostu zrušena.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům:
Štítky:, , ,