28.2.2018
Kategorie: Zajímavosti

Uber je standardní přepravní společnost a tak musí žádat o licence, rozhodl Soudní dvůr EU

Uber je standardní přepravní službou a tak je povinen žádat o licence jako ostatní přepravní společnosti. Musí získávat povolení podle příslušných zákonů zemí EU. Takto zní verdikt Soudního dvoru EU, který tak Uber posouvá na úroveň klasických dopravních společností, jako jsou taxislužby.

Společnost oznámila, že tento verdikt prozatím nikterak nenaruší služby, které společnost svým zákazníkům nabízí. Podle expertů se však tento verdikt zásadně odrazí na budoucí podobě sdílené ekonomiky.

Jaký je závěr?

Soudní dvůr Uber prošetřoval na základě podnětu obchodního soudu v Barceloně, který projednával žalobu profesní organizace, která sdružuje řidiče taxislužeb v Barceloně. Barcelona sama došla k závěru, že pro rozsudek je v tomto případě nutný výklad unijního práva.

Zdůvodnění verdiktu Soudního dvoru EU znělo takto: „ Zprostředkovatelská služba, kterou Uber nabízí, tedy služba propojující pasažéry s neprofesionálními řidiči používající vozy v osobním vlastnictví, za úplatu, je považována za službu v oblasti poskytování služeb spojených s dopravou, ve smyslu unijního práva. Z toho vyplývá, podnik poskytující takovouto službu je povinen řídit se pravidly a zákony jednotlivých členských států, které tyto služby regulují.“

Soudní dvůr EU svým rozhodnutím potvrzuje náš názor, že dopravci používající aplikaci Uber a podobné aplikace spadají pod taxislužbu a musejí na to mít licenci. Na druhou stranu nemůžeme moderní služby zakazovat a vracet se zpátky do minulého století. Pracujeme proto na návrhu, kdy alternativní možností k taxametrům bude mobilní aplikace,“ komentuje rozhodnutí Soudního dvora český ministr dopravy Dan Ťok.

Uber celou nastalou situaci okomentoval slovy, že bude nadále pokračovat v tom, co dělal až doposud. Naváže dialog s jednotlivými městy napříč Evropou. Kvůli problémům v minulosti musela společnost zrušit službu UberPop, který umožňoval přepravovat pasažéry zcela soukromým osobám.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům:
Štítky:,