13.2.2019
Kategorie: Zajímavosti

Spása pro benzínové motory? Mikrovlnné zapalování!

Vlna masivního elektrifikování vozidel se pomalu, ale jistě blíží. Někteří se však snaží tomuto fenoménu vyhnout a klasické motory zachránit. Patří k nim i start-up jménem Micro Wave Ingnition.

Zajímavá idea

V současné době to vypadá, že klasickým konvenčním motorům začíná docházet dech, ovšem automobilky na nich nadále pracují. K tomu se navíc neustále testují biopaliva a Mazda nedávno představila revoluční čtyřválcový agregát Skyactiv-X. Otázkou však zůstává, jak se k nim budou stavět zákonodárci a jednotlivá evropská města. Zpřísňující se normy totiž ženou konstruktéry motorů na hranice možností.

Německý start-up Micro Wave Ingnition pracuje na technologii se stejným jménem, tedy Micro Wave Ingnition, která spočívá v tom, že místo vznícení směsi paliva a vzduchu pomocí tradičních svíček chce používat výbuch pulsní mikrovlny. Pohonná hmota je pak spalována při nižších teplotách, což by mělo vést k nižší spotřebě paliva, údajně až o 30% a tím se navíc zvyšuje životnost motoru.

Skutečnost, nebo jen nápad?

Problém však je, že fyzika se k celé věci staví opačně. Konzumace pohonné hmoty je při nižší teplotě vyšší a výkon při ní klesá. Je tedy zapotřebí mít se na pozoru a brát celou myšlenku trochu skepticky. Start-up sice tvrdí, že jeho technologie je schopna snížit emise zplodin až o 80%, problém však je, že již nebylo specifikováno, jakých zplodin. Oxid uhličitý, nebo dusík?

I přesto se však do nové technologie vkládají naděje a už jen proto, protože její architektura umožňuje začlenění do stávajících motorů. Automobilky by tak nemusely vynakládat další kapitál na vývoj nových motorů. Momentálně by se měly vést tři rozhovory s velkými automobilkami, ovšem jak to tak vypadá, prozatím jde o jen o ideu, která neexistuje ani ve funkčním prototypu.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: