7.6.2017
Kategorie: Automobily

Sedric jako posel budoucnosti Volkswagenu

Ženevský autosalon letos přinesl spoustu zajímavého, ovšem na nás nejvíce zapůsobil koncept od koncernu Volkwagen, který přivezl krabičku plnou překvapení. Koncept se jmenuje Sedric a představuje budoucnost automobilové dopravy.

Jen tak si sedět ve voze, snídat, číst si noviny, nebo koukat na obrazovku, to je vize budoucího cestování v automobilu. Budoucnost zde vidí i Volkswagen, který by chtěl do budoucna vyrábět vozy, které nás odvezou do míst, kam potřebujeme pouze po stisknutí jediného tlačítka. Automobil by byl navíc přísně ekologický a také prostorný.

Jeho projekt Sedric na první pohled spíše připomíná krabičku na máslo či dopravník na velkých letištích, tvarové řešení šlo zkrátka až na poslední místo. Důležité jsou zde technologie! Jméno tohoto vozu odkazuje na SElf DRiving Car, tedy samořídící vozidlo a má toho opravdu hodně co nabídnout.

Automobil je postaven na platformě MEB, která vznikla speciálně pro elektromobily. Zdrojem energie je akumulátor uložený pod podlahou s kapacitou 60 kW hodin. Díky němu měl být vůz schopen ujet asi 400 kilometrů.

Jízda bez starostí

Automobil se z počátku ovládá ovladačem velkým jako standardní klíčky od vozu. Vystačí si však pouze s jedním tlačítkem, jehož zmáčknutím se otevřou dveře a posádka může vstoupit. Poté jsou udělovány instrukce pouze hlasem. Stačí tak v podstatě zadat cíl, kam se chce dotyčný dostat a vůz vše ostatní zařídí. Po jeho dosažení automobil sám najde místo kde zaparkovat a pro zpáteční cestu jej jen posádka přivolá opět pomocí ovladače. Specialitkou je, že vám vůz dokáže sám vyzvednout nákup v supermarketu.

K tomu, aby se mohl automobil takto sám pohybovat, potřebuje velice vyvinutou senzoriku od LIDARu přes stereokamery, až po klasický radar. Vše je samozřejmě zatím pouhým konceptem, ale kdo ví, možná řidič přestane být řidičem dříve, než jsme očekávali.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: