3.5.2017
Kategorie: Automobily, Zajímavosti

Kde se vzal Karoq?

Automobilka Škoda velmi brzy představí nástupce modelu Yeti, který ponese jméno Karoq. Kde se toto podivné jméno vzalo a má vůbec nějaký význam? Na to se nyní pokusíme nalézt odpověď.

Za vším hledej Aljašku

Novinka automobilky, která nahradí model Yeti, nese oficiální název Karoq. Toto jméno však není pouhým sjednocením názvů SUV značky Škoda, ale má také svůj význam. Při jeho bližším zkoumání dojdeme až k původním obyvatelům Aljašky. Opět se vracíme na ostrov Kodiak, který leží u jižního pobřeží Aljašky. Jistě víte, že právě podle něj se inspirovala automobilka k pojmenování svého sedmimístného SUV, které se dnes již čile prohání po našich silnicích.

Uyowoq

A jak je to s Karoquem? Jeho jméno je inspirováno slovem uyowoq, což v tradičním jazyce znamená malý bratr. Toto slovo pak bylo spojeno s dalším slovem obyvatel Aljašky, a to slovem Qaruuk, které odkazuje na ústřední motiv celého loga automobilky. A do třetice tu máme ještě jedno slovíčko, kterým je kaaraq, tedy místní výraz pro automobil. Spojením těchto tří slov tak vzniklo slovo Karoq, které by mohlo symbolizovat něco ve smyslu menší bratr automobil se šípem ve znaku.

Legenda o šípu

Další legenda pak praví, že jméno je dokonce inspirací k použití okřídleného loga automobilky. Tvrdí, že okřídlený šíp ve znaku byl vytvořen na základě artefaktů dovezených z Ameriky. Šíp trojúhelníkového tvaru pak sloužil jako zdroj inspirace po celé generace a nyní se pomyslný kruh uzavřel, když automobilka použila část oblasti Ameriky pro svou strategii pojmenovávání modelů SUV.

K a Q jsou klíč

Zní to sice hezky, ale pro nás je momentálně více důležité to, že automobily vznikající v rámci strategie 2025 nejspíše ponesou v názvu písmena K a Q, stejně jako Kodiaq a Karoq. Škoda si tento měsíc u českého patentního úřadu průmyslového vlastnictví registrovala jména Arviaq, Yuroq, Amiq a Karuq a právě poslední možnost se tedy zdá jako více než příhodná pro pojmenování dalšího modelu. Novinka by měla být dalším uyoeoquem, tedy menším bratrem Karoqu. Měla by vzniknout na platformě MQB A0, kterou bude využívat i nová generace modelu Fabia.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům:
Štítky:, ,