23.5.2018
Kategorie: Praktické rady, Zajímavosti

S dieselovým vozidlem se do budoucna Římu raději vyhněte

Řím se rozhodl vyhlásit válku smogu a přijal velice striktní opatření. Zakáže vjezd dieselů do svého centra.

Řím není daleko od Německa

Podobné problémy se momentálně řeší především v Německu, kde Spolkový soud rozhodl o tom, že německá města mohou zakazovat vjezd automobilům určitého typu do svých center. Některá z nich se k takovému opatření již dokonce chystají. Ovšem v Římě již znají rok, kdy vstoupí nařízení v platnost.

Řím má v plánu zakázat městům vjezd do historického centra od roku 2024. Oznámila to starostka města na svých sociálních sítích. Něco podobného mají v plánu také v Miláně, kde má podobné nařízení vejít v platnost do roku 2030.

Neúspěšná nařízení

Řím trápí smog již delší dobu a není to poprvé, co situaci řeší. Již v minulosti město zakazovala v určité dny vjezd do centra města nejdříve s lichými SPZ a následně starým automobilům. Tato opatření se však nesetkala s větším úspěchem, jelikož policie nebyla schopna dodržování těchto nařízení, efektivně kontrolovat. Jelikož ve městě nejsou žádné velké průmyslové podniky, je automobilová doprava hlavním zdrojem smogových situací v historickém městě.

Památky v ohrožení

Problémem je, že smog v Římě netrápí jen obyvatele města, ale je hrozbou i pro jeho kulturní dědictví. Nejnovější studie místní univerzity dokázaly, že smog ohrožuje historické památky. V současné době je jeho hrozbě přímo vystaveno asi 60 historických, bronzových soch a zhruba 3600 monumentů. Jejich ztráty by pro Řím představovala škodu v nevyčíslitelné hodnotě. Nařízení je tak sice velmi přísné, ale v platnost by mělo vstoupit co nejdříve. Pokud tedy budete do budoucna plánovat cestu do této italské metropole, nechce svůj diesel doma.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: