15.2.2017
Kategorie: Zajímavosti

Rok 2016 přinesl v Čechách prodejní rekordy vozů

Rok 2016 je za námi a tak se konečně můžeme podívat, jak si stojí prodejní bilance automobilů v Čechách za celý uplynulý rok. A již dopředu vám prozradíme, že to byl rok pro prodejce vozů velmi úspěšný.

Za celý rok bylo v ČR zaregistrováno téměř 260 tisíc nových vozidel, což představuje nárůst o 12,5 procent oproti předchozímu roku. A to není vůbec zanedbatelné číslo. I když se v druhé polovině roku tempo zpomalovalo, rekord byl i tak pokořen.

Kdo obsadil první příčky

Pokud se podíváme na nejprodávanější značky, tak u nás již dlouhou dobu vládne domácí Škoda Auto, které však již dávno nepatří celých 60% trhu, jak tomu bylo dříve za časů modelu Felicie. Momentálně je to procent 31,7, což i tak není vůbec špatný výsledek. Celkem bylo v Česku prodáno přes 82 tisíc automobilů s okřídleným šípem ve znaku a navýšení tak činí 11,3%. Druhý v pořadí je Volkswagen, který uhájil stříbro s více jak 26 tisíci prodaných kusů.

skoda_auto

Na třetím místě stojí Hyundai, která okupuje něco málo přes 8 procent s 20 tisíci prodanými kusy. Na čtvrtém místě se umístil Ford s 15 tisíci vozy a tak i 6% domácího trhu. No a nebyli by to Češi, kdy by se do přední desítky neprobojovala i levná mašinérie z Rumunska ve vlastnictví Renaultu. Závěr TOP 5 náleží Dacii s 12 tisíci prodanými kusy. Vysněného pětiprocentního podílu však značka ještě nedosáhla.

Na šestém místě se umístil Renault, sedmé místo Kia, osmé místo uhájil Opel a devátý je Peugeot. Nejlepší desítku pak uzavírá asi největší překvapení loňského roku, protože do TOP 10 u nás se poprvé probojoval Mercedes-Benz se sedmi tisíci prodanými kusy. Což nasvědčuje tomu, že se naše životní úroveň pomalu ale jistě zvedá, a to je moc dobře. Trojcípé hvězdě se podařilo přeskočit Seat, za kterým pak přichází další luxusní značka z Německa jménem BMW a za ním Audi, oba s prodanými šesti tisíci kusy.

mercedes

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: