2.1.2017
Kategorie: PR

Řidiči v Praze jsou zmatení ze smíšených parkovacích zón

Parkování v Praze je zdánlivě neřešitelný problém, který se úředníci snaží řešit po svém – například pomocí smíšených parkovacích zón. Ty měly řidičům ulehčit život, ale naopak je uvádí do nejistoty více, než původní modré zóny. Podmínky parkování sice upřesňují papíry s vysvětlujícím textem, ale přesto se v mnoha případech setkávají s nepochopením. A magistrát se raduje, protože inkasuje tučné pokuty.

Nový systém placeného stání byl představen na podzim 2014. Jeho podstatou je rozdělení do čtyř zón. Ve smíšených mohou přes den parkovat i řidiči, kteří v dané lokalitě nebydlí. V placených návštěvnických pak pouze dvě hodiny. Rezidentní zóny jsou určeny pouze pro obyvatele a ekologické pro ekologické automobily.

motocars-cz_azznacky_cz_01

Tradiční svislé dopravní značení pro parkování s dodatkovou tabulí tak nyní doplňuje také tabule se smíšenou zónou. A právě kvůli ní si řidiči nejsou jisti, jestli mohou zaparkovat bez omezení, s lístkem za sklem, nebo parkovací kartou. Někteří provozovatelé jsou si špatného textu vědomi, a tak na parkovací automaty přidávají papíry s upřesňujícími instrukcemi. Podle Petra Vomáčky (mluvčí ÚÁMK) tyto cedulky potvrzují, jak nešťastně je dopravní značení formulováno.

Mnozí z dotázaných řidičů potvrdili, že nový koncept zón nepochopili. Často dochází například k tomu, že si dotyčný zaplatí parkování na dvě hodiny, ale dobu nemůže plně využít, protože po šesté hodině v dané zóně mohou parkovat pouze rezidenti.

Vedení Prahy se brání a tvrdí, že na svislé i vodorovné dopravní značení jsou v naprostém pořádku. Představitelé jsou přesto ochotni k diskuzi s magistrátem. Připouští, že přítomnost tří značek, z nichž dvě jsou textové, může v časovém presu působit poněkud zmateně. Do doby, než se značení parkovacích zón zpřehlední, budou mít městští strážníci žně.

Zdroje fotografií: náhledový – Zavolantem.cz, fotografie v článku – Českátelevize.cz.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: