9.11.2016
Kategorie: Automobily, Zajímavosti

Počet prodaných vozů stále stoupá: Kolik se jich na celém světě prodá?

Počet prodaných vozů závratně stoupá již od doby, kdy poprvé začaly brázdit prašné cesty měst. Informace o počtu podaných vozů jsou pečlivě monitorovány a pomáhají předvídat ekonomickou situaci nejen ekonomům, ale i samotným výrobcům. Představíme si statistiku prodaných vozů po celém světě od roku 1990 do roku 2015.

Jen do konce současného roku se předpokládá, že by se po celém světě mělo prodat cca 75.240.000 vozů. Podle stávajícího modelu prodeje se předpokládá, že se v roce 2020 celosvětově prodá 100 milionů vozů.

Mezinárodní prodej automobilů

geely_assembly_line_in_beilun_ningboAutomobilový průmysl v Evropské unii se úspěšně zotavuje a nabírá na obrátkách, je to zejména díky velké poptávce zákazníků v Asii a v Severní Americe. Pomohl tomu i útlum prodeje vozů z Ruska. Díky tomu se do konce roku 2015 podařilo prodat 72 milionů vozů, což je velký skok oproti roku 2012, kdy to bylo 65 milionů vozů.

Za vzrůstající počet prodaných vozů může zejména velký zájem z Asie, která se těší stále většímu blahobytu a jen za posledních 7 let se zvýšily tržby za osobní automobily na dvojnásobek. Prodej automobilů je na vzestupu v Malajsii, Indonésii i Indii. V Číně vzrostly tržby za vozy dokonce čtyřnásobně a sice na 24,6 milionu prodaných vozů v roce 2015. Nejen, že je Asie hlavním prodejcem aut, ukázala se i jako číslo 1 v prodeji lehkých vozidel.

Přední výrobci vozů, jako jsou General Motors nebo Volkswagen, se mohli radovat ze zvýšeného prodeje zejména do roku 2014. Ford Motor Company očekává, že za 4 nebo 5 let bude 40% bude směřovat 40% vyrobených vozidel právě do Asie. Očekává se, že automobilky budou provádět nebývalé investiční programy pro růst jejich podniků nejen v Číně a Indii, ale i v dalších rozvíjejících se trzích. To znamená, že tam bude pravděpodobně křivka růstu sále stoupat.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: