13.9.2017
Kategorie: Praktické rady, Videa

Pásy na zadních sedadlech nejsou jen pro parádu

Je až k nevíře, že i v dnešní době policie musí stále řešit problematiku nepřipoutaných řidičů a jejich spolujezdců. Mnoho lidí bere pásy stále jako zbytečnost a bohužel stále velké množství lidí na tento přístup doplácí svým životem a řeč není pouze o řidičích. Jak jste na tom vy s poutáním? A poutáte se na zadních sedadlech?

V Evropské unii je používání bezpečnostních pásů dané ze zákona a to pro každou osobu, která se ve vozidle s automobilovými pásy nachází. Toto nařízení je platné v každém z členských států, a proto i v České republice je pro každého řidiče a jeho spolujezdce používat pás povinností. Trochu jinak jsou však na tom ve Spojených státech. Je až s podivem, že země, která tolik klade důraz na bezpečnost během používání vozidla, není v používání pásů za jedno a najdeme zde spoustu států, kde se posádka vozu poutat nemusí. Abychom byli přesní, nutnost poutat se platí pro řidiče ve všech státech, krom státu New Hampshire. Ovšem s ostatními sedadly ve vozidle se to má zcela jinak.

Jak je to s poutáním na západě

Povinnost poutat se platí pro ostatní členy posádky vozu pouze v 29 členských státech a ve Washingtonu D.C. U nás tato povinnost platí již od roku 1989 a to ve všech vozech, které jsou vybaveny bezpečnostním prvkem v podobě pásů. V USA nyní proběhla anketa, která si dala za cíl zjistit přístup Američanů k poutání se ve vozidle. Výsledkem je 91% respondentů, kteří kladně odpověděli na to, že se ve voze pásají. O něco horší číslo však anketa ukázala co se pásání na zadních sedadlech týče. Zde se pravidelně pásá pouze 72% dotázaných.

Hned čtvrtina dotázaných bere poutání se na zadních sedadlech za naprostou zbytečnost. A to je velká chyba. Podívejte se na video, které dokazuje, že nepřipoutaný spolujezdec je nebezpečný nejen sám sobě, ale především svému okolí.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: