10.1.2018
Kategorie: Zajímavosti

Oxford street pouze jako pěší zóna

Jedna z nejproslavenějších ulic světa, Oxford street, se nejspíše promění pouze v pěší zónu. Takový je alespoň záměr londýnského starosty Sadiqa Khana. Informovalo o tom BBC.

Záměrem vedení města je zhotovit pěší zónu dlouhou 800 metrů, která by se táhla od stanice metra Oxford Circus po křižovatku s Orchard Street. Zákaz vjezdu bude platit jak pro automobily, tak také pro cyklisty.

Oxford street je jedna z nejznámějších a nejrušnějších ulic světa. Denně se pro ní projdou až čtyři miliony chodců, kteří sem přijdou nakupovat či jako turisté. V rámci boje s lepším ovzduším ve městě chce starosta Khan udělat ve městě poměrně rozsáhlé změny. Již v loňském roce oznámil záměr přeměnit ulici na pěší zónu do roku 2020. Ovšem nyní chce změny ještě více uspíšit a spojit je se stavbou Crossrail, což bude komunikace vedoucí pod centrem Londýna.

Co změna Oxford street pro obyvatele i turisty znamená

Všechen provoz vedoucí od východu města na jeho západ bude podle plánu Oxford Street zrušen a zachován bude jen na některých ulicích, které tuto komunikaci křižují. Další návrh se týká zarovnání úrovně chodníků a silnice pro snadnější pohyb osob po komunikaci. Do ulice budou také instalována nejrůznější umělecká díla. Uzavření této významné tepny chce město kompenzovat zřízením více stanovišť pro taxíky a vybudováním většího množství cyklotras v přilehlých ulicích.

„Oxford Street je známá po celém světě, každoročně ji navštíví miliony lidí a za trochu déle než rok by se ikonický úsek na západ od Oxford Circusu mohl proměnit v pěší bulvár bez provozu,“. „Společně s příchodem Elizabeth Line (název tratě Crossrail) dozná oblast kolem Oxford Street opravdu velkých změn,“ řekl Khan.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: