20.9.2017
Kategorie: Videa, Zajímavosti

Odemykání Tesly půjde přes chytrý telefon

Automobilovým klíčkům zvoní hrana, tedy alespoň v podání automobilky Tesla. Tato značka, která se snaží vnášet budoucnost do přítomnosti, zcela rezignuje na používání klasických automobilových klíčů a místo nich zavádí odemykání vozů pomocí chytré aplikace.

Až doposud se Tesla klíčkům od vozů vůbec nebránila a ba naopak, pro ní byly její klíčky vcelku signifikantní, díky tvaru autíčka, který obdržely. Ovšem majitelé nových Modelů od Tesly se tohoto roztomilého detailu již nedočkají. Tesla se totiž snaží posunout dál i takovou věc, jakou je odemykání vozu. K nastoupení do automobilu nyní nebudete klíček vůbec potřebovat, budete však muset mít chytrý mobilní telefon a především staženou speciální aplikaci.

Co když se telefon vybije?

Podobný systém před časem ukázalo již Volvo, které zákazníkům přineslo systém odemykání vozu skrze mobilní telefonu. Ovšem Volvo tento přístup bralo pouze jako doplňkový ke klasickému konvenčnímu odemykání pomocí klíčku, které Volvo k vozu standardně dodávalo. Jenže pro Teslu je odemykání pomocí aplikace prioritní a sekundárním způsobem bude speciální karta, která přijde ke slovu v momentě, kdy se telefon vybije.

Aplikace s automobilem bude komunikovat na základě bluetooth rozhraní. Prozatím není známo, jak bude celý proces probíhat a není znám ani systém zabezpečení, který bude velmi potřeba, protože hackerský útok se zde zcela nabízí. Záložní karta pak bude fungovat na základě systému NFC, kterou používáme například u bezkontaktních platebních karet. Kartu stačí jen přiložit ke sloupku vozu a ten se odemkne. K nastartování pak bude potřeba kartu přiložit na speciální místo. Karta by měla být natolik veliká, aby se dala vložit i do peněženky.

Nyní je otázkou, zda si tento systém najde své příznivce, či zda bude spíše na obtíž. Jak to tak vypadá, tento systém budou přijímat i další výrobci.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: