25.5.2016
Kategorie: Zajímavosti

Odbočování vlevo je pro Čechy problém. Spoléhají se na ostatní řidiče

Kdo by to byl řekl, že k nejčastějším příčinám vážných dopravních nehod patří chybné manévry na křižovatkách. U případů, které končí odnětím svobody a zákazem řízení, je hned po alkoholu uvedeno, že řidič nepozorně nebo riskantně odbočoval vlevo. Příkladem budiž případ, kdy soud na čtyři měsíce s roční podmínkou a zákazem řízení odsoudil řidičku, která se provinila tím, že při odbočování vlevo smetla motocyklistu. Řidiči málokdy vědí, že musí předpokládat i chyby dalších účastníků provozu.

Ve výše zmíněném případu řidička nečekala, že ji motorka začne během odbočování vlevo nedaleko tramvajového ostrůvku objíždět. Když začala odbočovat, motorka se již nacházela na úrovni zadních dveří automobilu. Odsouzená se hájila, že motorkář porušil předpisy a je minimálně spoluviník, ale nejvyšší soud označil za viníka ji.

odbocovani_01

Před soudem i za chyby druhých

Odsouzení hrozí i v případě, kdy řidič během odbočování nedá přednost protijedoucímu vozidlu, a to i v případě, že dotyčný poruší pravidla silničního provozu a vjede do křižovatky na červenou. Příkladem takové situace je případ odsouzeného řidiče autobusu, který byl odsouzen za těžké ublížení na zdraví. Provinil se tím, že narazil do protijedoucího vozu, které vjelo do křižovatky na červenou. Viníkem může být dokonce i řidič, kterému zkřížilo cestu auto jedoucí z vedlejší silnice.

Nebezpečné vybržďování

Podle právních analytiků patří k nejčastějším skutkům, které se u soudu projednávají, usmrcení z nedbalosti. Dále pak těžké ublížení na zdraví, obecné ohrožení a poškození cizí věci. Agresivní řidiči jsou nejčastěji souzeni za tzv. „vybržďování“, které obvykle zahrnuje dva až tři ze zmíněných trestných činů. Podle právníků navíc nehraje roli, zda k nehodě dojde – k soudu se může řidič dostat již za samotné vybržďování.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: