31.10.2018
Kategorie: Zajímavosti

Novelizace zákona počítá s většími postihy za různé přestupky

Bodový systém byl v České republice zaveden již v roce 2006. Nejenom, že se nijak neuvažuje o jeho zrušení, naopak je v plánu novela zákona č. 250/2016 Sb. a dále zákona 361/2000, který s provozem a přestupky souvisí. Zajímají vás hlavní změny? Podívejte se s námi.

Mobilní telefon

Co se během jízdy nesmí? Držet v ruce mobilní telefon. A je jedno, za jakým je to účelem. Řidič tedy nesmí:

  • Telefonovat
  • Psát zprávy
  • Natáčet nebo fotit

Pokud zákon poruší a je přistižen hlídkou, čeká ho trest ve výši 2 trestných bodů a dále pokuta ve výši 1 000 Kč. Plánovaná novelizace počítá s pokutou ve výši 2 500 Kč na místě a až 10 000 Kč ve správním řízení. A k tomu se ještě musí připočítat hned 4 trestné body.

Konec řešení domluvou

Takzvaná domluva byla dnes poměrně oblíbenou formou trestu. Když nešlo o nic závažného a důvodem přestupku byla spíše náhoda než záměr, policista mohl přistoupit k takzvané domluvě. Ta by měla s novelizací skončit. U každého přestupku bude jasně stanovený trest, který s domluvou nepočítá. Na druhou stranu stále platí, že kde není žalobce, není soudce. Lidskost policie se nemusí vytratit.

Pokutováno bude nedodržení bezpeční vzdálenosti

Co neubrzdíš, to neukecáš. Toto lidové pravidlo s nedodržením bezpečné vzdálenosti vždy souviselo. O tom, že nebyla dodržena, však svědčila výhradně jenom nehoda. K té však nyní docházet nemusí a pokutováno bude moci být i ono pověstné lepení se na automobil.

Co se dále navrhuje?

Zde není jisté, zda novinky projdou. Mluvit se o nich však bude. V první řadě má jít o zjednodušení bodového systému, který bude počítat s udělením buď jenom 4, nebo 6 bodů. Dále se bude mluvit také o řidičských průkazech s omezenou platností. Ty budou pro nové řidiče. Navíc by měli nováčci za volantem mít jenom polovinu bodů. První tři roky tak budou mít 6. Pokud se osvědčí, tak jejich počet stoupne na klasických 12.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: