8.4.2020
Kategorie: Automobily

Nejpopulárnější Shelby? Mustang to není!

Mustang Shelby je naprosto legendárním vozem amerických silnic, o kterém sní nejeden automobilový nadšenec. V posledních letech jej ale v popularitě předbíhají trochu jiné stroje.

Hlavní slovo mají pick-upy

Bývalé miláčky publika v podobě Shelby Mustang GT350 a Shelby Mustang GT500 začaly válcovat ostré picku-upy řady F. Což je poměrně logický vývoj situace, kdy Ford v posledních letech opouští od výroby sedanů a hatchbacků, protože zákazníci chtějí větší vozy. Je ale překvapivé, že to platí i pro sportovní verze z dílny Shelby.

Ford F-series patří dlouhodobě k nejprodávanějším automobilům v USA i na světě, v úpravě Shelby se ale mohou pochlubit další zajímavou statistikou a to, že na každý Shelby Mustang se prodávají dva pick-upy Shelby F-series.

Tiskový mluvčí známého úpravce uvedl, že upravených modelů na podvozku Mustangu se ročně prodá okolo 300 kusů, ostrých F-150 se prodá okolo 700 kusů. I z toho důvodu muselo Shelby svěřit část tohoto úkolu externí společnosti, a to i přes nedávné zvětšení výrobních prostor.

Je však dobré dodat, že Shelby do svých výpočtů nezahrnuje nejnovější modely, vozy prodané na zahraničních trzích a modely GT 350 a GT500, které v licenci vyrábí Ford přímo ve svém závodě Flat Rock, které probíhá i výroba standardního Mustangu. Shelby počítá pouze vlastní modely Shelby GT a Super Snake, které mají výkon 700 až 825 koní.

Na druhé straně stojí nabídky modelů jako Shelby F-150, Shelby Raptor či Shelby F-150 Super Snake. Na SEMA 2019 pak Shelby představilo i vrcholnou verzi Shelby F-150 Super Snake Sport s výkonem až 770 koní. Výroba je ale pevně omezena určitým počtem kusů pro každý modelový rok.

Příběh značky Shelby se začal psát již v roce 1965, kdy bývalý závodní a nadaný konstruktér Caroll Shelby představil svůj první upravený speciál Shelby Mustang GT350, který se okamžitě stal legendou.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: