25.3.2020
Kategorie: Motorky

NAWA Racer je minimalistický, ale dobrý

NAWA Technologies je francouzská společnost, která prostřednictvím svého konceptu elektrického café raceru demonstruje možnosti svého hybridního systému pro ukládání elektrické energie.

Jedinečná technologie

Společnost NAWA Technologies se specializuje na moderní řešení skladování elektrické energie. Prostřednictvím konceptu NAWA Racer demonstruje schopnosti systému z vlastního vývoje.

Minimalistický design konceptu byl inspirován britskými cafe racery ze šedesátých let. V konstrukci motocyklů ovšem hrají prim moderní materiály a jeho základem je lehký rám z uhlíkových vláken, který spolu s prakticky celým pohonným systémem kryjí panely z kompozitních materiálů. Styl a funkčnost zde vytvářejí dokonalou souhru, která je podtržena komponenty z hliníku a mědi.

NAWA Racer působí na první pohled dojmem motocyklu, který vyniká svou nízkou hmotností. Na rozdíl od většiny výkonných elektrických motorek se chlubí pohotovostní rychlostí pouhých 150 kilogramů a výkonem 74 kW.

Takto nízké hmotnosti bylo dosaženo hybridním systémem pro ukládání elektrické energie, který kombinuje ultrakondenzátory uložené v prostoru pod sedadlem jezdce, s lithium-iontovou baterií, umístěnou pod nimi. Zvolené řešení i přes poměrně nízkou kapacitu baterie – 9 kWh, stojí vedlé nízké hmotnosti i za dojezdem 300 kilometrů na jedno nabití.

Ultrakondenzátory navíc dovedou přes 80 % energie získané rekuperací skutečně využít pro dobíjení baterie. V případě nabíjení z domácí sítě má stroj k dispozici 80 % kapacity své baterie za necelou hodinu.

Mimo svého designu, nízké hmotnosti a jedinečnému pohonnému systému, se může pochlubit také dynamickými schopnostmi. Akcelerace z 0 na 100 km/h tento motocykl zvládá za rovné tři sekundy a jeho nejvyšší rychlost dosahuje s ohledem na zaměření a pozici jezdce za řídítky plnohodnotných 160 km/h.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: