25.12.2019
Kategorie: Praktické rady

Může úplný laik poznat stočený tachometr?

Až třetina ojetých automobilů má podle všeho stočený tachometr. Je tedy dost pravděpodobné, že jste se již někdy s vozem upraveným tímto způsobem již setkali. Ovšem během koupě většina lidí nemá o stočení ani ponětí a nevědomky tak platí za auto o desítky tisíc více korun. Je však možné, aby úplný laik odhalil stočené kilometry?

Důvěřuj, ale prověřuj

Odhalit takovou věc je velmi těžké i pro odborníky v autoservisech. U stočených vozů jsou totiž často vyměňovány i díly, které by mohly poukázat na to opotřebení vozu. Nejčastěji se jedná o volant, pedály, či řadicí páku. Pokud má vůz všechny tyto díly zbrusu nové, mělo by vás to spíše odradit než nalákat ke koupi.

Vůbec nejlepším způsobem, jak předejít jakýmkoliv potížím, je zjištění VIN kódu vozidla. Pokud znáte tento kód, můžete jej velmi jednoduše prostřednictvím některých online služeb nahrát online do databáze a zjistit o voze celou řadu užitečných informací.

Zjistíte například, zda automobil nemá stočený tachometr, zda není po havárii a jaká byla v jejím případě celková škoda na vozidle, jak byl vůz servisován, jaká je skutečný rok výroby či jaká je skutečná výbava vozu.

Zároveň si můžete prohlédnout i aktuální tržní cenu vozidla, zda není hlášeno jako odcizené, nebo zda není zatížené leasingem, spotřebitelským úvěrem a dalšími problémy. Dobrou zprávou je, že tyto informace lze o vozu získat jak o vozech provozovaných v České republice, tak i v zahraničí.

Pokud budete žádat majitele o to, aby vám sdělil VIN kód, a on s tím bude mít problém, pak rychle dávejte ruce od vozu pryč a zaměřte se na jiný kousek. Zároveň se vyhýbejte až moc hezkým kusům za neuvěřitelně lákavou cenu. I v takovém případě nemusí vždy vše perfektně sedět

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: