15.4.2020
Kategorie: Praktické rady

Má smysl nosit roušku v autě?

Vláda nařídila povinnost nosit roušku či jinou ochranu obličeje na veřejnosti. Je nutné tuto povinnost dodržovat i v autech?

Jak ve voze co nejvíce chránit sebe i ostatní

Pandemie koronaviru zalehla i Českou republiku, počet nakažených roste a opatření proti šíření nákazy se zpřísňují. Jedním z nich je i povinnost nosit na veřejnosti roušku, či jiné zakrytí obličeje. Nabízí se ale otázka, zda si roušky brát i do automobilu?

Rouška ve voze určitě smysl má, pokud jsou s vámi ve vozidle jiné osoby, které nejsou z vašeho rodinného kruhu. Dále si je určitě berte, pokud řídíte osobní firemní automobil či vůz nabízená v rámci služeb sdílené mobility.

Ideální cestou je vůbec nikam nejezdit. Zůstaňte doma, pokud to situace skutečně nevyžaduje, a hlavně se snažte jezdit ve vozidlech sami. Ideálním řešením je však nosit roušku vždy když opustíte práh svého domu, a to i když jede ve vozidle. Automobil totiž nasává vzduch z okolí. To platí především pro starší osoby, které by měly pro jistotu nosit roušku i u sebe doma.

Opatrnost se týká i přístupu k vozu. Ten je potřeba pravidelně desinfikovat, a to hlavně ty části, kterých se dotýkáte rukama. Tedy volantu, loketních opěrek, madel, řadící páky atd. Desinfekci si můžete vyrobit i doma, jelikož se jedná o nedostatkové zboží. Zabírá například nejméně 70 % roztok alkoholu. Dávejte si však pozor, na příliš intenzivní čistění alkoholem, které může způsobit poničení probarvení interiéru. Z toho stejného důvodu nepoužívejte peroxid vodíku, čpavek a další chemikálie.

Zároveň se ve voze chovejte ohleduplně, tedy kýchejte a kašlete do rukávů či jednorázových papírových kapesníků. Veškerý infikovaný materiál se snažte co nejrychleji zlikvidovat, nebo alespoň vložit do mikroténového sáčku. Po každé jízdě autem si pečlivě umyjte ruce mýdlem a teplou vodou.

Byl pro vás článek zajímavý? Sdílejte jej přátelům: